AYM gerekçeli kararı açıkladı! Wikipedia bugün erişime açılabilir

Wikipedia'ya ilişkin hak ihlali gerekçesi ile verilen Anayasa Mahkemesi kararının, BTK'ya iletilmesinin ardından, internetin en büyük ansiklopedisi Türkiye'de yeniden erişime açılması için süreç başlayacak.

Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması gerekçesiyle, 2,5 yıldır kapalı bulunan Wikipedia’ya’nın yeniden erişime açılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Wikipedia’ya ilişkin hak ihlali gerekçesi ile verilen Anayasa Mahkemesi kararının, BTK’ya iletilmesinin ardından, internetin en büyük ansiklopedisi Türkiye’de yeniden erişime açılması için süreç başlayacak.

MAHKEME İÇERİKLERİ VAHİM BULMADI
Anayasa Mahkemesi’nin Resmi Gazete’de yayınlanan gerekçeli kararında, Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı belirtilerek, Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içeriğe rastlanmadığı vurgulandı.

AYM kararında şunlara yer verdi:
*Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir.
Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.
Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.”

“TÜRKİYE’Yİ ÖZLEDİK” KAMPANYASI DÜZENLEMİŞLERDİ
Kararın kaldırılması için 2017 yılında Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Wikipedia’nın , Facebook sayfası üzerinden Türkiye’yi özledik hasthag’iyle geniş kapsamlı bir kampanya düzenlemesi dikkat çekmişti.

Gündem

Beşiktaş’taki scooter kazasında tutuklama

İstanbul Beşiktaş’da kiraladığı elektrikli scooterı kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız’a çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yunus E., tutuklandı.

Pegasus, yolcularına İtalya ve Irak uçuşları için açığa alma ve kesintisiz iptal hakkı tanıdı

Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'ye kadar olan İtalya ve Irak uçuşları için yolcularına kesintisiz iptal edebilme ya da açığa alma hakkı tanıdığını duyurdu.

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hakkari’de 5 bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı

Hakkari Valiliği, 5 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini, söz konusu bölgelere giriş ve çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil tüm İran uçuşları iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tüm İran uçuşlarının, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini açıkladı.