Avrupa tarihinde ilk: Macaristan için ‘7. madde’ kararı!

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Viktor Oban liderliğindeki Macaristan hükümetinin “AB değerlerini ihlal ettiği” gerekçesiyle Macaristan’la ilgili 7. maddenin işletilmesi kararı alındı.

Yapılan oylamada 448’e karşı 197 oyla 7. maddenin işletilmesine karar verdi. 7. maddenin işletilmesi kararı Macaristan’ın hemen cezalandırılması anlamına gelmiyor ancak ülkenin AB’deki oy hakkının askıya alınmasına kadar bir dizi yaptırımın uygulanmasının kapısını açıyor. Bu karar aynı zamanda Macar hükümetine, ‘AB değerlerini ihlal ettiği için’ gönderilen resmi bir uyarı olarak görülüyor. Macaristan’a yaptırım uygulanması için Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği tasarının 28 AB üyesi ülke tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Polonya’nın tasarıyı onaylamayarak, Macaristan’a yaptırım uygulanmasını engellemesi bekleniyor.

TARİHTE İLK KEZ

Avrupa Parlamentosu, birlik tarihinde ilk 7. maddenin üye bir ülke için işletilmesi kararını aldı. Geçtiğimiz yıl Polonya’da yapılan yargı reformu sonrasında Avrupa Komisyonu, Polonya için benzer bir karar almıştı. Macaristan’da Orban hükümeti, medyayı susturmak ve sivil toplum kuruluşları ile yargıyı hedef almakla suçlanıyordu. Dün Avrupa Parlamentosu’nda bir konuşma yapan Orban, oylamanın Macaristan mülteci almayı reddettiği için bir ‘intikam aracı’ olarak kullanıldığı savunmuştu. (Kaynak: Habertürk)

Gündem

ÇYDD’den Özgen Nama’ya teşekkür ziyareti

İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Başkan Vekili olarak tayin edilen Özgen Nama ilk iş olarak huzur hakkını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlamıştı. Bu kararın ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bugün Nama'yı makamında ziyaret etti.

CHP’nin emekli maaşları ile ilgili yasa teklifi AKP’nin ret, MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmedi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini öngören yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi. Teklife AKP milletvekilleri ret oyu verirken MHP'liler çekimser kaldı.

CHP’den kadın cinayetleri hakkında kanun teklifi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ndeki gibi kadına yönelik her türlü şiddette uzlaştırmanın yasaklanması için iki ayrı kanun teklifi hazırladı.

Şule Çet davasında karar

Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nihal Olçok Ahmet Davutoğlu’nun partisinde

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kuracağı parti için sürpriz bir transfer yaptı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi şehit olan AKP kampanyalarının mimarı Erol Olçok'un eşi Nihal Olçok, yeni partinin kurucusu oldu.