Asterix’in yaratıcısı Albert Uzerdo, hayatını kaybetti

Asterix'in yaratıcısı Fransız çizer Albert Uderzo, 92 yaşında kalp krizi gerçirerek hayatını kaybetti.

Çizgi roman sanatçısının damadı Bernard de Choisy, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Uderzo, Koronavirüs’ten değil, evinde uykusunda geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti. Son birkaç haftadır çok yorgundu” dedi.

Uderzo, 1959 yılında René Goscinny ile birlikte Fransa popüler kültürünün en tanınan karakterlerinden Asterix’i yarattı. Asterix çizgi romanları dünya çapında 370 milyondan fazla sattı. Uderzo ve Goscinny’nin çizgi romanlarından esinlenen 11 film çekildi ve bir eğlence parkı yapıldı.

Gündem

İstanbul’da toplu ulaşım yaklaşık yüzde 88 düştü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) verilerine göre, iş gününde toplu ulaşımdaki yolculuk sayısı, yaklaşık yüzde 88 düştü.

Son 60 yılda Van Gölü’nün üç katı kadar göl kurudu

Türkiye'deki göllerin seviyesinde tehlikeli boyutta azalma yaşanıyor. Uzmanlar kuraklık ve kirlilik tehdidiyle birlikte, son 60 yılda Van Gölü’nün üç katı büyüklüğünde, 60’a yakın gölün kuruduğunu vurguladı.

Ankara’da 80 ve 89 yaşındaki çift koronavirüsü yendi

Ankara'da koronavirüse yakalanan 80 ve 89 yaşlarındaki çift, hastalığı yenmeyi başardı.

Birleşmiş Milletler’de koronavirüsle ilgili ilk zirve

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Perşembe günü Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili ilk toplantısını yapacağı duyuruldu. Toplantının video konferans yoluyla yapılacağı bildirildi.

Japonya’da 7 bölgede olağanüstü hal ilan edildi

Hükûmet, ekonomiyi ayakta tutmak için büyük bir teşvik paketi hazırlandığını duyurdu.