Alkol ve tütün ürünlerinde yeni zam oranları belli oldu

Alkollü içkiler ve tütün ürünleri imalatına yönelik tahsis edilecek ücretlerin bir kısmına yeniden değerleme oranı olan yüzde 22.58 zam yapıldı. Zamlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Alkol, tütün satış ve üretimi için gereken izinler kapsamında ödenecek ücretler Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni uygulamada zam oranı olarak yeniden değerleme oranı olan yüzde 22.58 esas alındı. Tütün ve alkol üretici ve dağıtıcıları için birçok başlıkta zam düzenlendi.

Buna göre bira üretim tesisi kurmak için maktu izin bedeli en az 13 bin 521 TL, şarap üretimi için 45 bin 66 TL olarak belirlendi. Alkol ve alkollü içkilerin iç ve dış ticaretine yönelik ücretler de yeniden belirlendi. Buna göre bira için yetki belgesi maktu bedeli 27 bin 40 TL oldu. Yine bira için dağıtım belgesi ücreti de 27 bin 40 TL olarak düzenlendi.

Etil alkol üretim tesisi kurmanın ücreti 42 bin 650 TL oldu. Dağıtım ve uygunluk belgesi bedeli de 42 bin 650 TL olarak belirlendi. Dağıtım Uygunluk Belgesi yenileme bedeli ise 5 bin 115 TL olurken 20 litre ve daha küçük ambalajlı etil alkol ve alkollü karışımlar: Beher bin litre başına 104,90 TL, 20 litreden büyük ambalajlı ve dökme etil alkoller: Beher bin litre başına 42,67 TL olarak düzenlendi.

TÜTÜN İŞLETMESİ UYGUNLUK BELGESİ 132 BİN 600 TL OLDU
Tütün işleme tesisi kurma uygunluk belgesi bedeli 66 bin 300 TL’ye tütün işleme tesisi faaliyet uygunluk belgesi bedeli ise 132 bin 600 TL’ye çıkarıldı. Yaprak sigara kağıdı ithalatı için uygunluk belgesi 4 bin 180 TL oldu. Tütün Ticareti Yetki Belgesi vize işlemleri bedeli: Yıllık 6 bin 630 TL’ye çıkarıldı.

- Advertisement -

PERAKENDE SATIŞ ÜCRETLERİ DE BELLİ OLDU
İl merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde alkol ve tütün perakende satışı yapmanın ücreti 450 TL’ye, ilçe merkezlerinde 300 TL’ye diğer mahallerde ise 110 TL’ye çıktı.

Alkollü içkileri açık olarak satmanın ücreti ise il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde 1.870 TL’ye diğer mahallerde 720 TL’ye yükseltildi.

Gündem

KKTC’de Koronavirüs alarmı; bir kişi hastaneye kaldırıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Mağusa kentinde bir kişi Koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Suriye ordusu: Hava sahasını ihlal eden her uçak vurulacak

Suriye ordusu, hava savunma sistemlerinin ülkenin hava sahasını ihlal eden her uçağı vuracaklarını duyurdu.

İdlib’de 1 asker şehit oldu

İdlib’de Tankçı Sözleşmeli Er Mecit Demir şehit oldu.

HDP Eş Genel Başkanlığı için Buldan ve Sancar öne çıktı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yarın Ankara Arena’da gerçekleştireceği 4. Büyük Olağan Kongresi’nin hazırlıkları tamamlandı.

Bolu Dağı’nda sis ulaşımı yavaşlattı

Bolu Dağı'nın D-100 Karayolu geçişinde etkili olan yoğun sis ulaşımı etkiledi. Görüş mesafesi için 20 metreye kadar düştü.