AFAD deprem bölgesinde yaşayanları uyardı

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS'lerin tercih edilmesi önem arz ediyor" denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gidiyor. Çevre belediyeler arama kurtarma ekiplerini harekete geçirdi. İmamoğlu, İmamoğlu, “İBB olarak her türlü yardım için hazırız” derken, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, arama-kurtarma için 3 araç, 2 arama-kurtarma köpeği ile 1’i müdür 1’i amir toplam 11 personelin acil olarak Elazığ’a gitmesi için talimatı verdiğini açıkladı

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gideceği açıklandı.

SİVRİCE BELEDİYE BAŞKANI GÜNDOĞAN: SİVRİCE’DE YIKILAN BİNA YOK

Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, Elazığ’da şiddetli depremin merkez üssü olan Sivrice’de yıkılan bina olmadığını açıkladı. Gündoğan, vatandaşlara binalara girmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Elazığ’da Sivrice merkezli şiddetli depremin ardından, Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan açıklamlarda bulundu. Gündoğan, “Aldığımız bilgilere göre Sivrice’de yıkılan bina yok. Çatlaklar çok fazla. Oldukça maddi hasar var ilçe genelinde. Hasar tespitleri henüz yapılamadı. Yer yer ciddi hasarlar var. Vatandaşlara binalara girmemesi konusunda telkinlerde bulunuyoruz. Bu konuda da kendi belediye araçlarımızı vatandaşların içinde kalması için destek sağlıyoruz. Genel başkan yardımcılarımızla irtibat halindeyiz. Komşu belediyelerden onlar da destek için organizasyonun içindeler. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

- Advertisement -

AFAD’dan uyarı

Elazığ’daki depremin ardından AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği bildirildi.

Açıklamada, “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin tercih edilmesi önem arz ediyor” denildi.

Arama kurtarma ekipleri gönderildi

- Advertisement -

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremin ardından Erzurum, Tunceli ve Erzincan’dan arama kurtarma ekipleri, yardım malzemeleriyle bölgeye gönderildi. Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürü Selahattin Karslı yaptığı açıklamada, depremin ardından 5 ekibi destek için bölgeye gönderdiklerini söyledi.

UMKE, Türk Telekom, itfaiye ve elektrik arıza ekiplerinin de bölgeye hareket ettiğini dile getiren Karslı, “Yaklaşık 100 kişilik ekibi bölgeye gönderdik. Yardım ve çadır malzemesi dolu 2 tır bölgeye hareket etti” dedi.

Kızılay Başkanı Kınık’tan açıklama

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bölgedeki vatandaşlarımızın olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan malzemeleri bölgeye sevk ediyoruz. Destekleriniz için Deprem yaIn 2868’e sms yollayın 10₺ katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: Yardıma hazırız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elazığ’da meydana gelen ve Doğu Anadolu’daki birçok şehri etkileyen 6.5 şiddetindeki deprem sonrası açıklama yaptı. İmamoğlu, “Elazığ merkezli gerçekleşen depremin can ve mal kaybına yol açmaması en büyük temennimiz. Tüm bölge halkına geçmiş olsun, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İBB olarak her türlü yardım için hazırız” dedi.

Seçer: Geçmiş olsun Elazığ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem sonrası sosyal medya üzerinden “Belediyemizden arama-kurtarma faaliyetleri için 3 araç, 2 arama-kurtarma köpeği ile 1’i müdür 1’i amir toplam 11 personelin acil olarak Elazığ’a gitmesi için talimatı verdim. Aynı zamanda yardım kolilerimiz hazırlandı. Vatandaşlarımızın yanındayız” mesajı gönderdi.

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ: KÜLTÜRPARK’TA VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ HİZMET 

Elazığ Belediyesi, 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yeni bir açıklama yaptı, kentte Kültürpark’ta yer alan tüm birimlerden vatandaşlar için ücretsiz hizmet verileceğini duyurdu

Elazığ Belediyesi, 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yeni bir açıklama yaptı, kentte Kültürpark’ta yer alan tüm birimlerden vatandaşlar için ücretsiz hizmet verileceğini duyurdu. Twitter’dan açıklama yapan belediye, “Yaşanan deprem sebebiyle Kültürpark’taki tüm birimlerimiz gece boyunca açık kalarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verecektir” dedi.

Gündem

Beşiktaş’taki scooter kazasında tutuklama

İstanbul Beşiktaş’da kiraladığı elektrikli scooterı kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız’a çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yunus E., tutuklandı.

Pegasus, yolcularına İtalya ve Irak uçuşları için açığa alma ve kesintisiz iptal hakkı tanıdı

Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'ye kadar olan İtalya ve Irak uçuşları için yolcularına kesintisiz iptal edebilme ya da açığa alma hakkı tanıdığını duyurdu.

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hakkari’de 5 bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı

Hakkari Valiliği, 5 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini, söz konusu bölgelere giriş ve çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil tüm İran uçuşları iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tüm İran uçuşlarının, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini açıkladı.