“Af teklifindeki o maddeye AK Parti soğuk bakıyor”

MHP, tartışmalara neden olan af teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sundu. Teklif 162 bin 989  tutukluyu kapsıyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya af teklifini değerlendirdi. 'Cumhurbaşkanı’na hakaret' suçunu düzenleyen TCK’nın 310’uncu maddesinin de indirim kapsamına alınmasını hatırlatan Sarıkaya, AK Parti'nin soğuk baktığını, CHP'nin ise 'Bizi ilgilendirmez onların ittifakı' deyip geri çekildiğini yazdı. 

 "2005 öncesi  kapsam dışı"

Yazar Sarıkaya, MHP’nin teklifinin 2005 öncesi yürürlükte olan 765 Sayılı TCK ile birlikte, yenilenen 5237 Sayılı TCK’daki suçlardan hangisinin kapsam dışında kalacağının sıraladığını, buna göre suçu 2005 sonrası işleyenler 5 yıllık indirimden yararlanabileceğini belirtti. Öte yandan Sarıkaya, MHP’nin, 'infaz süresinde indirim' öngören özel af kanunu eğer yasalaşırsa bin yıl ceza alan bir kişinin 7 yılda hapisten çıkacağına dikkati çekti. 

Muharrem Sarıkaya'nın "Bin yıl ceza da alsa yatacağı süre 7 yıl" başlığıyla yayımlanan yazısı şu şekilde: 

"MHP’nin, kendi deyimiyle “infaz süresinde indirim” öngören özel af kanunu eğer yasalaşırsa bin yıl ceza alan bir kişi 7 yılda hapisten çıkar…
Eğer daha önce bu kadar süre yatmışlığı varsa anında serbest kalır…
Nedeni de her yasama döneminde dokunulmadan geçilmeyen TCK, CMK ve ceza infaz ile ilgili kanunlar…
Ben de farkında değildim, dün TOBB ETÜ’den ceza hukukçusu Doç. Dr. Olgun Değirmenci Hoca dikkatimi çekince farkına vardım.
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 107’inci maddesi “koşullu salıverilme” hallerini belirler.
Yani bir kişinin cezaevinde en çok ne kadar süre kalacağına ilişkin düzenleme yapan maddenin “e” bendi, “Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl” hapis yatılacağına hükmeder.

28 yıl alana, 21 yıl af

Diyelim ki bir kişi farklı suçlardan toplamda bin yıl ceza aldı, bu kişinin infaza tabi ceza süresi 28 yılı geçemez.
Buna geçen yıl Ağustos ayında KHK ile yapılan düzenleme ile infaz süresinin üçte ikiden, yarıya düşüren uygulama eklendiğinde yatacağı süre 14 yıla düşer.
İki yılı da denetimli serbestlik olduğu için 12 yıla iner…
MHP teklifi yasalaşırsa bu durumda bir defaya mahsus 5 yıl da oradan indirileceği için yatacağı süre 7 yıldan bir gün fazla olmaz…

Birinde var, diğerinde yok

Bir başka dikkat çeken durum ise eski TCK’ya göre kapsam dışı kalanların, yeni kanunun aynı suçu düzenleyen maddesine göre indirimden yararlanacak olması.

Yani bir suçu 2005 öncesi işlediyse kapsam dışı kalacak, sonrasında işlemişse 5 yıllık indirimden yararlanacak.
Nedeni de MHP’nin teklifinin 2005 öncesi yürürlükte olan 765 Sayılı TCK ile birlikte, yenilenen 5237 Sayılı TCK’daki suçlardan hangisinin kapsam dışında kalacağının sıralanmış olması…
MHP doğrusunu yapmış, çünkü bir kişi suçu işlediği tarihte geçerli olan yasaya göre yargılanır; sonrasında çıkan yasa lehine hüküm içeriyorsa ondan faydalanır.

Birinin desteği şart

Bunların ötesinde bir madde daha var ki Cumhur İttifakı’nın AK Parti cephesinin desteği açısından sıkıntılı…
O da AK Parti’de çok önem verilen “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu düzenleyen TCK’nın 310’uncu maddesinin de indirim kapsamına alınması.
Teklifin yasalaşması için 301 oya gerek olduğundan iki partiden birinin kesin desteğine ihtiyaç var…
AK Parti soğuk bakışını koydu, CHP ise “Bizi ilgilendirmez onların ittifakı” deyip geri çekildi.
Bakalım ne olacak…"

Yazının tamamı için tıklayın 

Gündem

ÇYDD’den Özgen Nama’ya teşekkür ziyareti

İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Başkan Vekili olarak tayin edilen Özgen Nama ilk iş olarak huzur hakkını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlamıştı. Bu kararın ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bugün Nama'yı makamında ziyaret etti.

CHP’nin emekli maaşları ile ilgili yasa teklifi AKP’nin ret, MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmedi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini öngören yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi. Teklife AKP milletvekilleri ret oyu verirken MHP'liler çekimser kaldı.

CHP’den kadın cinayetleri hakkında kanun teklifi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ndeki gibi kadına yönelik her türlü şiddette uzlaştırmanın yasaklanması için iki ayrı kanun teklifi hazırladı.

Şule Çet davasında karar

Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nihal Olçok Ahmet Davutoğlu’nun partisinde

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kuracağı parti için sürpriz bir transfer yaptı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi şehit olan AKP kampanyalarının mimarı Erol Olçok'un eşi Nihal Olçok, yeni partinin kurucusu oldu.