42 yıl önce Anadolu Ajansı (AA)

Yazının başında, altını kalın bir çizgi ile çiziyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, devletin tek resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı’nın (AA)  ‘tarafsızlığını’ sorgulama zamanı gelmiştir…

Neden mi?

Anlatayım.

Sizi, 42 sene geriye götürüyorum. 1977 yılında, İletişim Fakültesi  ikinci sınıfında, Gazeteci olmaya karar verdim.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesigece bölümünde okuyorum. Gündüz ise bir başka işte çalışmak zorundayım. Devam mecburiyeti olmadığı için, gece stajı yapmam gerekiyor.

Ancak  staj yapılabilecek yer konusunda çok fazla seçeneğim yok…

Meslekte, Alaylı-Mektepli çatışmasının yaşandığı yıllar. Alaylılar, yani okulluların değil, çekirdekten mesleğe başlayanların çok olduğu günler olduğu için, staj yapacak bir gazete bulmak kolay değil.

Sonunda, 1977 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde,  Anadolu Ajansı’nın Gece Sorumlusu, deneyimli Gazeteci Yusuf Turan’ın yanında staj yapmaya başladım.

Süleyman Demirel ‘in başında olduğu Adalet Partisi iktidardaydı.  Anadolu Ajansı Genel Müdürüise Gazeteci Atilla Onuk’tu…

Atilla Onuk, Adalet Partili ve Süleyman Demirel’in en yakınındaki isimdi.

Bugünkü  Anadolu Ajansı Genel MüdürüŞenol Kazancı gibi “Erdoğan” yazılı şapka takmıyor ve “Erdoğan’ın adamıyım” demiyordu  ancak, Süleyman Demirel ile ilgili haberlerle bizzat ilgileniyordu.

Örneğin;  Demirel’in ABD gezisine katılan Atilla Onuk, basın tarihine geçen bir habere imza atmıştı. Onuk, ABD’den geçtiği bir habere, “Başbakan Demirel, ABD BaşkanıCarter’ın masasına yumruğunu vurdu! “başlığını atacak kadar Süleyman bey hayranıydı.

Bu, Atilla Onuk’un kişisel  sevgisiydi.

Türkiye’nin iki büyük partisi, Adalet Partisi (AP) ve Cumhuriyet Halk Partisi, (CHP) yani, Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit arasındaki yarışın en hızlı yaşandığı yıllardı.

Bülent Ecevit, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın rüzgarı ile 1977 seçimlerine giriyordu.

Seçim günüAnkara’ya gelen Bülent Ecevit’i izlemek için bütün Ajans seferber oldu. Bana da görev düşmüş ve Sıhhiye Meydanı ile Kızılay Meydanı arasındaki mesafede Ecevit’i izlemekle görevlendirilmiştim.

Uçakla Esenboğa hava limanına gelen Bülent Ecevit seçim otobüsüne binerek Ankara’ya doğru hareket etmişti.

Kalabalık ve coşku nedeniyle otobüs ilerleyemiyordu. Yol boyunca devam eden sevgi gösterileri nedeniyle Ecevit’in Sıhhıye Meydanı’na gelmesi saatler sürmüştü.

Akşam geçsaatlerde Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit’i otobüsün ön tarafında gördüm. Otobüsle birlikte Kızılay’a doğru yürüyerek not almaya başladım. Kızılay’a geldiğimizde, Ecevit’i izleme görevini bir başka muhabir arkadaşıma devrederek ajansa döndüm ve haberimi yazdım.

Uzun bir gece olacaktı. Bugün olduğu gibi 42 yıl önce de seçim sonuçlarında gözler, Anadolu Ajansı’ndaydı.

Ajans, o tarihte sonuçları, bugünkünün aksine kadrolu bölge muhabirlerinden alıyordu. Ajansın Türkiye genelinde büyük bir muhabir ağı vardı. Bugün ise Anadolu Ajansı’na veri akışını kimin sağladığı sır gibi saklanıyor. Yüksek Seçim Kurulu tarafından dışlanan Ajansta, kimse seçim sonuçlarının nereden geldiği konusunda bir açıklama yapamıyor.

1977 seçimlerinde, oy verme işlemleri tamamlanmış ve sandıklar kapanmıştı. Ajansın bölge muhabirleri Ankara’yı telefonla arayarak seçim sonuçlarını vermeye başladı. Yurt düzeyinden gelen bilgileri, deneyimli gazeteci ağabeylerimizden oluşan seçim ofisine götürüyorduk.

Gazetecilik yaşantımdaki ilk seçim deneyimiydi. O nedenle her şeyi merak ediyordum. Oradan oraya koşuşturuyor, heyecanla herkese yardım etmeye çalışıyordum. Hatırlayabildiğim en önemli şey çok seçkin Gazetecilerle çalışıyor olmamdı.

Ünal Menderes, İbrahim Çıngay, Aysun Nebrekli, Burhan Dodanlı, Ceyhan Altınyeleklioğlu, Yusuf Turan ve diğerleri…

Gece yarısına doğru, CHP’nin, Adalet Partisi’nden önde olduğu ortaya çıktı.Yurt muhabirlerimizden gelen bilgilere göre seçim yarışını Bülent Ecevit kazanıyordu.

Bu sonucun kesinleşmesi üzerine Anadolu Ajansı’nda büyük bir hareket yaşanmaya başladı.

O ana kadar seçimleri odasında takip eden Süleyman Demirel’in has adamı olan Ajansın Genel MüdürüAtilla Onuk,büyük bir sinirle odasından çıkarak seçim ofisine geldi.

Adeta çıldırıyordu. “Böyle birşey olamaz. CHP önde olamaz. Bir kez daha sayacaksınız. Yeniden sayın…”  diye bağırıyordu. AP’nin seçim kaybetmesini içine sindiremeyen Atilla Onuk, bütün yurt muhabirlerinin tekrar aranması ve sandık sonuçlarının bir kez daha alınması talimatını verdi.

Ben dahil tüm çalışanlar, Atilla Onuk’a bakıyorduk. Salonda onun sesinden başka ses duyulmuyordu. Hepimiz şaşkındık. Sonuçların doğru olduğundan da emindik.

Ancak yapacak birşey yoktu.

Herkes masasına dönerken, Atila Onuk büyük bir sinirle odasına çıkıyordu.

Sabaha karşı sonuçdeğişmedi.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın mimarı Bülent Ecevit seçimi kazanmıştı.

Mesleğe ilk başladığım yılda; bir siyasi partiye ve onun liderine bağımlı olan “bir Gazeteci”nin düştüğüduruma tanıklık etmiştim.

42 yıl sonra, mesleğin sonuna geldiğim bu günlerde, Anadolu Ajansı Genel Müdürü’nün “Ben Erdoğan’ın adamıyım” diyebilme noktasına geldiğini görmekten büyük bir üzüntüduyuyorum…

O nedenle Anadolu Ajansı’nın tarafsızlığının masaya yatırılma zamanının çoktan gelip  geçtiğini düşünüyorum…4