323 milyon lira bozuk para basılacak

Koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerinin azaltılması için para basma tartışılırken Hazine ve Maliye Bakanlığı 323 milyon TL değerinde madeni para (bozuk para) basmak için kolları sıvadı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü madeni para basımı için ihaleye çıkıyor. Bu kapsamda 250 milyon adet 1 TL, 60 milyon adet 50 kuruş, 100 milyon adet 25 kuruş, 70 milyon adet 10 kuruş, 215 milyon adet 5 kuruş ve 25 milyon adet 1 kuruş basılacak. Basılacak lan madeni paraların toplam mali değeri ise 323 milyon TL olacak. İlk koronavirüs tespitinin yapıldığı 11 Mart günü ihale ilanına çıkan Darphane 3 milyon 737 kilogram ağırlığında bozuk para basıp piyasaya sürecek.

 HER 1 TL’NİN MALİYETİ 56 KURUŞ

Geçtiğimiz yıl madeni para basımı için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ihaleye çıkmıştı. Piyasa değeri 340 milyon 500 bin TL olan madeni para metali satın alan Darphane ihaleyi kazanan iki şirkete toplamda 192 milyon 702 bin 966 TL 38 kuruş ödeme yaptı. Böylece her 1 TL değerindeki madeni paranın sadece metalinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na maliyeti 56 kuruş oldu.

Gündem

62 maddelik torba yasa taslağında hangi düzenlemeler var?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi taslağı, görüş alınmak üzere sivil toplum kuruluşlarına gönderildi.

Cumhurbaşkanı belediyelerin borçlarını erteleyebilecek

İktidarın hazırladığı yasa teklifi taslağında 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda değişiklik yapılarak belediye meclislerinin salgın gibi hallerde toplantılarını sesli, görüntülü ve anlık iletişim teknolojileri vasıtasıyla yapabilmesi sağlanıyor.

Devlet İhale Kanunu’nda değişiklik yapılıyor: İhalelerde süre uzatımı geliyor

İktidarın hazırladığı yasa teklifi taslağında Devlet İhale Kanunu’nda değişiklik yapılıyor ve ihalede süre uzatımı için gereken “mücbir sebep” yeniden tanımlanırken, bu sebebin kanıtlanması için olayın gerçekleştiği tarihten itibaren 20 gün içinde yazılı başvuru şartı aranıyor.

İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor mu ? İşte ayrıntılar..

İktidarın 62 maddelik yasa teklifi taslağına göre işten çıkarma 3 ay yasaklanıyor ve Cumhurbaşkanı isterse bunu 6 aya kadar uzatabilecek.

Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 812’ye yükseldi

Sağlık Bakanlığı Türkiye’deki koronavirüs vakalarına ilişkin son veriyi açıkladı.