Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu

Bu sene 73'üncüsü düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri'nin kazananları belli oldu. Ödül töreni Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde 7 Ağustos'ta gerçekleştirildi

08-08-2018


‘ROMAN ÖDÜL’Ü ENİS BATUR’A

'Göl Yazı' adlı eseriyle Yunus Nadi Roman Ödülü’nü Enis Batur kazandı. Turhan Günay, Güray Öz, Handan İnci, Yüksel Pazarkaya ve Yiğit Bener’den oluşan Roman Seçici Kurulu, Batur’a verilen ödülün gerekçesini şu cümlelerle açıkladı: “Enis Batur’un ‘Göl Yazı’ adlı eseri, dünyaya edebiyatın penceresinden bakma tutkusuna ve pencerenin de yazıya bakmasının kabulüne dayanan, eşit olmayan bu çapraz ilişkinin kafesinde yazıya/yazına Apolyont Gölü kıyılarında yeni bir sığınak, yeşilin fiziğiyle metafiziğini buluşturan bir yazar evi tasarlama girişiminin öyküsüdür. Bu anlamda, günümüzün birçok romanı gibi bir aşk, daha doğrusu bir tutku romanıdır: Edebiyat tutkusunun romanı. Ülkemizin en köklü roman ödüllerinden birinin neden 'anti-roman' olarak tanımlanan bir esere verildiğinin gerekçesi, Enis Batur’un yazar evinin temellerini kurgulamak için Ahmet Haşim’den Gide ve Loti’ye salınan bir merakla gölün coğrafi ve tarihi katmanlarında Gregoire Bay’ın, Ahmet Vefik Paşa’nın ve nicelerinin izini süren bu tutkusunda gizlidir: Çığırtkan piyasanın sıradan gönül ilişkilerinin sığ kurgularına indirgeyerek irtifa kaybettirmeye çalıştığı roman, elbette Kharon’un kayığına binip ölüler adasına hapsedilmeye razı olmayacak, kendine yeni yollar açacak ve yeni sığınıklar yaratarak direnecektir.”

‘ŞİİR ÖDÜL’Ü KÜÇÜK İSKENDER VE YÜCEL KAYIRAN ARASINDA PAYLAŞTIRILDI

Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Egemen Berköz, Muzaffer İlhan Erdost ve Turgay Fişekçi gibi isimlerin yer aldığı Seçici Kurul, oybirliğiyle ödülün Küçük İskender’in 'Ölen Sevgilimin Şiir Defteri' ile Yücel Kayıran’ın 'Efsus’a Yolculuk' kitapları arasında paylaştırılmasına karar verdi. 'Ölen Sevgilimin Şiir Defteri' küçük İskender’in şiirimize kazandırdığı dil, söyleyiş ve anlatım zenginliğinin yeni bir aşaması olarak görüldü. 'Efsus’a Yolculuk' ise Yücel Kayıran’ın epik bir anlatı düzeni içinde bireysel yolculuğunu toplumsal tarihle felsefi bir yaklaşımla da birleştirmesiyle ödüle değer bulundu.
Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu

Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu

‘ÖYKÜ ÖDÜL’Ü YİĞİT BENER’İN

Seçici Kurulu’nda Hikmet Altınkaynak, Metin Celâl, Nursel Duruel, Seval Şahin ve Sezer Ateş Ayvaz’ın bulunduğu Öykü Ödülü’nün sahibi 'Öteki Düşler' adlı kitabıyla Yiğit Bener oldu.

 ‘SOSYAL BİLİMLER VE ARAŞTIRMA ÖDÜL’Ü, İLYAS KÜÇÜKCAN’IN

Yunus Nadi Ödülleri Sosyal Bilimler Araştırma Seçici Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Prof. Dr. Emre Kongar, Erdal Atabek, Prof. Dr. Erinç Yeldan, Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Rona Aybay, Sosyal Bilimler ve Araştırma ödülüne, İlyas Küçükcan’ın 'Öncesi ve Sonrasıyla Çifteler Köy Enstitüsü' adlı kitabını uygun gördü.


Etiketler : #yunus nadi ödülleri   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu