Yıldırım: Herkes istifa ederse ben de ederim

Binali Yıldırım, istifa tartışmaları hakkında konuştu. Yıldırım, "Herkes istifa etsin, biz de edelim" dedi.

10-01-2019


Türkiye Büyük Millet Başkanı (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na aday gösterilmesiyle birlikte başlayan istifa tartışmalarını değerlendirdi. “Benim bir teklifim var” diyen Yıldırım, “Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim” dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım, istifa tartışmalarıyla ilgili olarak, “Tartışma Anayasa 94’e göre siyasi faaliyetler yapılır mı, yapılmaz… Bizim yaptığımız bir siyasi faaliyet yok. Seçim bir siyasi faaliyet değildir.  Seçim aday olduğunuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, niye aday oldunuz, bunu anlatmaktır. Ben şimdi işin mahiyeti olarak soruyorum, eğer Meclis başkanı bağımsız bir miletvekili olsaydı ne olacaktı belediye başkan adayı olsaydı ona ne diyecektik” şeklinde konuştu.

Yıldırım, açıklamalarını “Anayasanın 94. maddesi… Yasamayla ilgili Mahalli İdareler Secim Kanunu, Meclis Başkanı’nı dolaylı olarak istifa etmeyecekler arasında sayıyor. Çıktığım yoldan geri dönmem, kararı seçmen verecek” ifadelerinde bulundu. Yıldırım sözlerini, “Benim bir teklifim var; bütün seçime girecekler bulundukları görevleri bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim” diyerek bitirdi.


Etiketler : #Yıldırım:   #Herkes   #istifa   #ederse   #ben   #de   #ederim   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu