Yeni salgın uyarısı: 'X' hastalığı milyonları öldürebilir

Dünya Sağlık Örgütü, 'X' olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını söyledi. Önlem alınmadığı takdirde milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceği belirtiliyor.

13-03-2018


Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), nedeni belirsiz bir biyolojik mutasyondan olduğu tahmin edilen ve ‘X’ olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını bildirdi.  Hastalığın hızla yayıldığını ve bir salgın felaketine yol açabileceği belirtildi.

HAYVANLARDAN BULAŞTIĞI TAHMİN EDİLİYOR…

Raporda hastalığın dünyanın nerelerinde görüldüğü aktarılmadı. Ancak bazı orduların durumu fark edip salgın hastalık tehditleri arasına ‘bilinen bilinmeyen’ koduyla yer verdiği belirtildi. Habertürk’te yer alan habere göre, X virüsünün hayvanlardan insanlara bulaştığı tahmin ediliyor. Ayrıca hastalığın bir laboratuvar kazası sonucu meydana gelen mutasyonla ortaya çıktığı da iddialar arasında.

Telegraph gazetesine konuşan DSÖ komitesinin bilimsel danışmanlarından ve Norveç Araştırma Konseyi baş yöneticisi John-Arne Rottingen, “Tarih bize bir sonraki büyük salgının büyük olasılıkla daha önce görmediğimiz bir şey olacağını söylüyor. Bunun başına ‘X’ eklemek tuhaf gözükebilir ancak buradaki amaç aşılar ve tanı testleri açısından hazırlıklı olduğumuzdan ve esnek şekilde plan yapabildiğimizden emin olmak” dedi.

‘MİLYONLARCA KİŞİ YAŞAMINI YİTİREBİLİR’

DSÖ, hastalığın nedenlerinin bulunması ve önlem alınması için dünyaya çağrıda bulundu. Çünkü nedeni anlaşılamazsa, bir asır önce İspanyol gribinin yol açtığı gibi milyonlarca kişi yaşamını yitirebilir. Raporda hastalığın kesin belirtileri hakkında ise bir açıklama yer almadı.


Etiketler : #Yeni salgın uyarısı   #'X' hastalık   #milyonlar   #   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu