Bahçeli'den Erdoğan'a: Teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek fuzuli bir demagojidir
 Ayvalı Deresi, yaydığı kötü kokuyla lüks semtin havasını bozdu
MHP'li vekilden bomba iddia! Ak Parti'nin İBB adayı o isim olacak
Karamollaoğlu: İkisi de gidecek!
İşte CHP adaylarında son durum

TOPRAK BOZUK!!!

03-10-2017 12:33


 TOPRAK BOZUK!!!

“BOZUK DÜZENDE SAĞLAM ÇARK OLMAZ” PİR SULTAN ABDAL

Toprak bozuk!!!Oysa ki mayasıydı insanın, özüydü. Bütün gizem o maddede saklıydı;

 İnsan ve Hayvan

Melek ve Şeytan

İyilik ve Kötülük

Doğru ve Yanlış

Ve daha çoğaltılabilecek birçok zıtlıkların toplamı = iyi ve kötü. Şimdi buradan bakarak ne yaparsanız yapın, mücadelenizde kaybedebilirsiniz, yalnız kalabilirsiniz çünkü insan denilen (hayvan insan) canlılarla yaşamak zorundasınız. Tek başınıza iyi olmanız yeterli olmaz. Kötünün iyisini seçmek zorunda kalırsınız. Ama en önemli sorun anlamak ve seçmek.Mesalaküçükken bunu daha iyi anlamışım. Nefret ettiklerim çok fazlaydı ve yüzlerine  sesli sessiz küfürler ederdim. Şimdi düşünüyorum, evet doğruymuş. Ne kadar haklıymışım. İyi ve kötüyü ayırt edebiliyormuşum. Büyüdükçe maskeler takmaya başladık. Yüzlerine diyemedik hiçbir şey. Oysa farklı bir yaşam kurabilirdi insan. Bilinmeyen Ülke gibi. Kendilerine ait yerleri, adaları veya tepeleri  olmalıydı bireylerin. O zaman gerçek anlamda yaşam ve özgür insanlardan  bahsedebilirdik. Bu dünyanın gerçeğine pek uygun değildir bu tablo ve olması imkansızdır. O yüzden  özgür insan kavramı uymaz bu dünyaya ve bu yaşamda hiçbir zamanda olamaz. Ben ise  Tepelerde bir ev düşündüm hep, bozulmamış topraklar coğrafyasında. Doğanın koynunda, rüzgarlar sarılınca sana özgürlüğün inanılmaz tadını hissetmeyi çok istedim. Kavaklar ve sazlıklardan gelen ıslıklar ve fısıltılarla sohbet etmek istedim. Sonsuz pınarlar erinç sularını akıtmalıydı hep.

Gel gelelim sosyalist düşüncenin hümanizmi beni yerle yeksan etti. Çizgimi bozdu. Sınırları mı sildi. Özgünlüğüm kayboldu. İyi kötü ayrımını yapamaz oldum. İnsanın içindeki mevcut potansiyeli düşünmeden, bireyi çözmeden  iyi ve  kötü ayrımını yapmadan topyeküniyilik istedik. Bu düşünsel evrim sürecinde, yani sonucunda saflaştık. Yani “Saf İnsan” kavramı bizim için böyle doğdu. Ve bu özelliğimiz alışkanlık haline gelince kullanıldık. En basit kötüsü bile bizi kullandı. Sonra şaşırdık ve üzüldük. Sonra üzüldüğümüze üzüldük. Sonra “Nede olsan insan  niye üzülüyoruz ki” dedik. Ve sonra pek muhteberabilerimiz “Halkı uzaktan sevmek” diye kavramlar üretmeye başladığında atı alan üsküdarı çoktan geçmişti. İflah olmaz bir saftık artık. Ama en azından geç de olsa bir ümit kafada birden yanan ışığın etkisiyle aydınlık yola çıkmaya başlanıldı. İnsan nedir, kimdir, nereden geldik nereye gidiyoruz. “Melek ve Şeytan” . Sadece meleği görme yanılgısını sorgulamaya başladık geçte olsa.

Gelgelelim bu yakada durum böyle iken karşıda neler oluyordu. Kapitalizm “bozuk düzen” ne diyor, ne yapıyor ve ne yiyip ne içiyordu .”Bozuk düzen” di fakat hiç mi haklı tarafı yoktu. “Melek ve Şeytan” olan insanın Şeytan tarafınıhakkıyla  gördü. Tabi ki gördü ve binayı onun üzerine kurdu. Çok gerçekçiydi. Ve kendisini tarif etti, gösterdi. Göremeyenler Şeytana biat etmişlerdi zaten. Bakar görmez anlamazlardı. Yani insanı insan yapan değerler “vicdan, empati, başkasının acısına bakmak, adalet” gibi değerler hak getire. Yani hayvandan evrimleşme tarihsel sürecinde ve yolculuğunda olan insan, kapitalizm yüzünden bunu gerçekleştirememiştir. İnsan kendisine yabancılaşmıştır. İyi olandan hızla uzaklaşıp amaca gitmek için her yolu mübah görmüştür. Başarılı olmak zorundasın. Herkes başarılı olmak zorunda. Herkes birbirinin üstüne basarak yükselmek zorunda. Milyonlarca insan başarılı olmak zorunda yada kaybedeceksin. Kaybetmek kapitalizmin tüm imkanları ve zenginliğinden, konforundan üzerinde gözyaşları ile kurulmuş bireysel acı iktidarlardan vazgeçmektir. Bir kapitalist için büyük yıkım ve buhrandır. Oysa yaşama  “bir lokma bir hırka” ile bakanlar için zincirler zaten yoktur. Ve mülk esarettir, zincirdir. Mülk için yalan söyleyen, ezen, iftira atan, kıskanan her insan tutsaktır. İnsanların zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yoktur. Tam tersine çıkarın olmadığı yerde insanın melek tarafı görünmeye başlar. Samimidir. Davranışları gerçekçidir, yalana ihtiyaç duymaz. Yani Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi “Bozuk düzende sağlam çark  olmaz” tam da buraya ve bu zamana uyuyor. Bozuk düzende zaten mayasında ekşilik olan insan bozuldukça bozuluyor.

Ve ben artık  İlahi bir güce ve adalete, insanın bir türlü kuramadığı ütopik yaşamlara ve hayallere inanıyorum. Umudumu yitirdim.

Vahşetin kapısı

Vahşetin kapısı tek kanatlı.

Girdim içeri.

İşittim.

Karanlıktaki çığlıkları ve yarasa kanat seslerini.

Gördüm.

İnsanın anlında açan kötülük çiçeklerini.

Ve ağaçların köklerine kilitlendiğini.

İnleyen ağızlarında altın dişlerini gördüm.

Umutsuzca yalvarışlarını gördüm.

Kapattım kapıyı.

Karanlık yarasalar dışarı çıkmadan,

Kaçtım.

Koştum,

koştum,

çığlıklar aklımda

Araf’a yol aldım.

 

Bir şiirimle veda ederken.Kalın Sağlıcakla.

Murat Bulut  1.10.2017

 

 

Diğer Yazıları

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Brun-son!
EMİN VAROL

EMİN VAROL

İğne...

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu

  O G B M A Y AV P
1.GALATASARAY A.Ş. 9 6 1 2 17 10 7 19
2.MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK 9 5 3 1 13 4 9 18
3.KASIMPAŞA A.Ş. 9 6 0 3 22 15 7 18
4.ANTALYASPOR A.Ş. 9 5 1 3 12 14 -2 16
5.BEŞİKTAŞ A.Ş. 9 4 3 2 15 12 3 15
6.GÖZTEPE A.Ş. 9 5 0 4 12 11 1 15
7.TRABZONSPOR A.Ş. 8 4 1 3 17 11 6 13
8.ATİKER KONYASPOR 9 3 4 2 15 13 2 13
9.MKE ANKARAGÜCÜ 9 4 1 4 9 9 0 13
10.EVKUR YENİ MALATYASPOR 9 3 3 3 11 10 1 12
11.AYTEMİZ ALANYASPOR 9 4 0 5 6 13 -7 12
12.DEMİR GRUP SİVASSPOR 9 2 4 3 12 15 -3 10
13.BURSASPOR 9 1 6 2 6 8 -2 9
14.KAYSERİSPOR 9 2 3 4 7 11 -4 9
15.FENERBAHÇE A.Ş. 9 2 3 4 6 10 -4 9
16.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 9 1 5 3 11 11 0 8
17.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR 8 1 2 5 6 11 -5 5
18.AKHİSARSPOR 9 1 2 6 9 18 -9 5