Temmuzda 620 Türk Almanya'dan sığınma talep etti'

Times gazetesi, Almanya İçişleri Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde 620 Türk vatandaşının Almanya'ya sığınma başvurusu yaptığını yazdı. Gazete, haberi 'Erdoğan'ın tasfiyeleri sürerken Türk elitler Almanya'ya iltica başvurusu yapıyor' başlığıyla duyurdu.

02-09-2017


Almanya İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre temmuz ayında 620 Türk Almanya'dan iltica talep etti.
'Erdoğan'ın tasfiyeleri sürerken Türk elitler Almanya'ya iltica başvurusu yapıyor' başlığıyla verilen haberde, 2017 yılının ilk 8 ayında ise 3 binden fazla Türk Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu belirtildi. Ayrıca darbe girişiminden bu yana Almanya'ya sığınma başvusunda bulunanlar arasında en az 221 diplomat ve 280 kamu personeli olduğu kaydedildi.

Times, haberinde bu kişiler arasında, isminin şüpheli listesinde olduğunu öğrendikten sonra, insan kaçakçılarına yaklaşık 8 bin 500 euro ödeyerek Ege Denizi ve Yunanistan üzerinden Almanya'ya ulaşan bir hakime de değindi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Alman basınına konuşan hakim, FETÖ ile bağlantısının olmadığını ve darbeyi desteklemediğini iddia ediyor.

'BAŞVURULAR BİR YILDA ÜÇ KAT ARTTI'

Geçen haziranda 433 Türk vatandaşı Almanya'dan sığınma talebinde bulunmuştu. Geçen yıl ise bu sayı 5 bin 742 idi. Bu, bir önceki yılın üç katına karşılık geliyor. Geçen yıl yapılan sığınma başvurularının yüzde 8'ini kabul eden Almanya, bu yılın ilk 6 ayında yapılan başvuruların ise yüzde 23'ünü kabul etti.


Etiketler : #Türkiye   #Almanya   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu