TDK'ya vazalak tepkisi!

Türk Dil Kurumu internet sitesinde yayınlanmakta olan “vazalak” sözünün altına yazılan “1. Alevi. 2. Müslüman olmayıp öyle görünen 3. Oruç Yiyen.” kelimelerinin yer almasına bir tepki de Cem Vakfı'ndan geldi.

23-01-2018


Türk Dil Kurumu internet sitesinde yayınlanmakta olan “vazalak” sözünün altına yazılan “1. Alevi. 2. Müslüman olmayıp öyle görünen 3. Oruç Yiyen.” kelimelerinin yer almasına bir tepki de Cem Vakfı'ndan geldi. Cem Vakfı,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak konu ile ilgili şikayette bulundu.


Şikayet dilekçesinde gerekli soruşturmanın yapılarak tespit edilecek şüpheli yada şüpheliler hakkında kamu davasının açılmasını ve suç teşkil eden içeriğin kaldırılmasını istedi.

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde “vazalak”kelimesinin anlamının hem “aptal” ve “serseri” hem de “Alevi” olarak verilmesine tepki yağdı. Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Sözlüğü’nde “vazalak” kelimesi için iki ayrı tanımlama yer alıyor. İlk tanımlamada “geveze, sözünü bilmez, aptal, serseri” anlamları sıralanıyor. “Vazalak” kelimesi için ikinci tanımlamada ise "Alevi, Müslüman olmayıp öyle görünen ve oruç yiyen” tanımlamaları yapılıyor.

 

Tepkilerin ardından TDK,  bu tanımlamaların kuruma ait değil, çeşitli illerde vazalak kelimesinin anlamına verilen yerel ağızlardan derlendiği savunmasını yaptı.

CEM Vakfı yaptığı açıklamada vazalak kelimesinin anlamı olarak verilen tanımlamalrın Alevilerin benimsediği dini değerlerin açık bir şekilde aşağılanmasıolduğunu belirtti.
Vakıf, TDK'nın vazalak kelimesinin gerçek anlamı bu şekildeymiş gibi  yazmasının halkı kin ve düşmanlığa sevk etme, tahrik ve aşağılama, nefret ve ayırımcılık ve görevi kötüye kullanma gerekçesiyle suç teşkil etmektedir dedi.

CEM Vakfı, tepkiler üzerine yaptığı açıklamayı da eleştirerek ''bu tespitlerin bilimsel bilgi gibi gösterilmeye çalışılması toplumda haklı bir şüpheye neden olmaktadır dedi

Vakıf,  Vazalak kelimesinin anlamının yazıldığı şekliyle kişilerin inanç ve kişiliklerini açıkça tahkir ettiğini bunun da Türk Ceza Kanuna göre suç teşkil ettiği hatırlamasını da yaptı.


Etiketler : #TDK'ya   #vazalak   #tepkisi!   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu