Sri Lanka'da ölü sayısı 290'a yükseldi

Sri Lanka'da dün düzenlenen yedi bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 290'a yükseldi. Saldırı istihbaratının önceden alındığının ortaya çıkması ise ülkeyi karıştırdı.

22-04-2019


Sri Lanka’da düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 290’a yükseldi. Polis, bazı kiliseleri ve otelleri hedef alan, 500’e yakın kişinin de yaralandığı saldırılarla bağlantılı oldukları şüphesiyle 24 kişiyi gözaltına alındı. Şu ana kadar saldırıları üstlenen olmadı.

Saldırılara dahil istihbaratın önceden alındığının ortaya çıkması ise ülkede büyük öfke yarattı. Telekomünikasyon Bakanı Harin Fernando, adını vermediği bir örgütün 10 gün önce saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulunduğunu ancak Devlet Başkanı Maithripala Sirisena’nın bu bilgiyi hükümetle paylaşmadığını açıkladı. Başbakanı Ranil Wickremesinghe ise güvenlik güçlerinin istihbarat raporlarını neden görmezden geldiklerinin soruşturulması gerektiğini söyledi. Kendisinin ya da herhangi bir bakanının bu istihbarattan haberi olmadığını açıklayan Wickremesinghe, saldırıların sorumlularının yakalanmasına öncelik vereceklerini de ekledi.

Yetkililer, eşgüdüm içinde düzenlenen saldırılardan bazılarının intihar saldırıları olduğunu açıkladı. Saldırılarda hayatını kaybedenler arasında 35 yabancı olduğu tespit edildi. Türkiye’nin Sri Lanka Büyükelçisi Tunca Özçuhadar, iki Türk mühendisin saldırılarda hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Saldırılar Kochchikade, Negombo ve Batticaloa’da Paskalya ayini sırasında 3 kilisede, başkent Colombo’da da 3 otelde (The Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury), Colombo’nun hemen dışındaki Dehiwela’da ulusal hayvanat bahçesi yakınlarında bir otelde ve Colombo’un Dematagoda bölgesinde düzenlenmişti.

Ülkede yerel saatle akşam 6’dan sabah 6’ya kadar tüm adada geçerli olmak üzere ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırılıken, sosyal medya ağlarına ve mesajlaşma uygulamalarına getirilen kısıtlamalar sürüyor. Facebook ve WhatsApp’ı da içeren karar, yanlış bilgi ve söylentilerin yayılmaması için alındı.

Sri Lanka, iç savaşın 1983’ten 2009’a kadar sürdüğü bir ülke. Sri Lanka ordusu ve Tamil Kaplanları arasındaki çatışmalar, bağımsızlık isteyen Tamil Kaplanları’nın yenilgisiyle sona ermişti. İç savaşta yaklaşık 40 bini azınlık Tamillerden olmak üzere 70 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor. Tamil Kaplanları’nın yenilgiye uğratılmasından bu yana Sri Lanka’da böylesi büyük saldırılar düzenlenmemişti.

Nüfusun çoğunun Budist olan ülkede Müslümanlar ile Budistler arasında da zaman zaman gerilim yaşanıyor. Sri Lanka’da geçen yıl Budistlerin bazı camileri ve Müslümanların iş yerlerini hedef alan saldırıları sonrası ülkenin bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

BBC Türkçe


Etiketler : #Sri   #Lanka'da   #ölü   #sayısı   #290'a   #yükseldi   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu