Sigara içmeyene ödül!

‘Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’ 2019-2023’te, tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı getiriliyor. Hiçbir çalışanın sigara içmediği işyerlerinde mesainin erken bitirilmesi gibi uygulamalar da gündemde...

18-07-2018


Tütünle mücadele kapsamında Türkiye’nin yeni yol haritasının belirlendiği Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda (2019-2023), tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı getirilmesi öngörülüyor. Sigarayla mücadele kapsamında kampanyalar ve ‘mesainin erken bitirilmesi’ gibi düzenlemeler geliyor.

Planla kanserden kısırlığa, solunum yolu problemlerinden kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok sağlık sorunun sorumlusu olarak gösterilen tütün ve tütün mamullerinin kullanımıyla bu ürünlerin dumanına bağlı oluşabilecek mağduriyetin önlenmesi için birçok alanda yeni uygulamaların hayata geçirilmesi amaçlandı. Eylem planına göre, sigarayı bırakmanın teşvik edilmesi amacıyla “Bırak-Kazan” kampanyaları düzenlenecek. Sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilecek. Bu kapsamda, mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması, sigorta primlerinin düşürülmesi, hiçbir çalışanın sigara içmediği sigarasız işletmeler için vergi indirimi uygulaması, çocuk ve aile yardımı tutarlarının artırılması gibi uygulamalar söz konusu olabilecek. Evlenmek için müracaat eden sigara kullanan çiftlerin sigara bırakma motivasyonunu artırmaya yönelik yeni düzenlemeler ve uygulamalar da hayata geçirilecek. Bu kapsamda, çiftlere sigarayı bırakma polikliniklerine (SBP) müracaat etme zorunluluğu ücretsiz ilaç ve bant desteği sağlanması konusu olabilecek. Hamilelere, 18 yaş altı gençlere ve kronik hastalığı olanlara yönelik özel sigara bırakma hizmeti planlanacak. (Kaynak: Vatan)


Etiketler : #Sigara   #içmeyene   #ödül!   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamil-i kart!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu