Prof. Dr. İzzettin Doğan; Karar sonrası Hükümet yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu

Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan Muharrem Orucu Özel Yayınında, Alevilerin Türkiye'de yaşadıkları problemleri ve AİHM tarafından cemevlerinin statüsü için verilen kararın nasıl uygulamaya konulabileceğini ve bu çerçevede Hükümet yetkililerinin tavrının nasıl olması gerektiğini yorumladı.

25-09-2017


Prof. Dr. Doğan; Alevilerin vermiş olduğu mücadelerle ilgili olarak,  Atatürk'ün ölümünden sonra Türkiye'de daha farklı görülmeye başlandı. Sünni islama önem verildi imtiyazlar sağlandı. Alevi vatandaşlar ise kendi çabaları ile yaşamaya devam etmeye çalıştı. Biz 20-25 senedir Alevilerin eşit haklara sahip olması için hukuk mücadelesi veriyoruz. baktığınız zaman hala Alevi kökenli vali, kaymakam ve emniyet müdürü yok.  Devletin karar mercilerinde Aleviler yer almıyor. Neden Aleviler bu hukuki statüden yararlanamıyor? Neden 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyor? Biz Cem Vakfı olarak bunun mücadelesini verme kararı aldık. Bu çerçevede siyasi partilere,iktidara bu talebi anlatmak gerekiyor .Eşit yurttaşlık hakkımızı dile getirmek gerekir

Anaysamızın 10. maddesi 'ırkı,dini, dili ve rengine bakmaksızın herkes eşittir' diyor bizde bundan farklı bir şey söylemiyoruz. Ama bu kadar hukuki bir talep görmezden geliniyor. Bu taleplerin siyasi partiler tarafından görmezden gelinmesinin sebebi oy meselesi. Biz soruduğumuzda ise farklı muamele yapmıyoruz diyorlar yani alevi vatandaşların zekası ile alay ediliyor. Eşit muamale yapıyoruz diyorlar' dedi

 

Aleviler barış yolunu seçti:

Alevilikte kin ve nefrete yer olmadığını vurgulayan Prof. İzzettin Doğan, biz barış yolunu seçtik. Cebir,şiddet, kin ve nefret olamaz alevi islam düşüncesinde. Dindar ve kindar bir nesil olamaz alevilikde. Dikkat edersiniz bütün zahmetlere uğraşlara rağmen Alevi- Sünni çatışması yaratılamamıştır. Bunun sebebi Alevi islam inancında cebir kullanılamaz,kin tutulumaz. Ama bu böyle devam etmeye bilir. Bu düşünce ile bütün siyasi parti liderleri ile görüştük ve dedik 'Bu Alevilerin meselesi değildir sadece Türkiye'de Barışın sağlanması meselesidir dedik.'Bunu her partiye her lidere anlattık ve şunu gördük bunu gündemimize alamıyoruz alırsak sunni kesimden oy alamayız dediler.

Bakın bir anımdan bahsetmek isterim bu noktada Rahmetli Bülent Ecevit'e,

Türkiye'de iki önemli sorun var biri Türk-Kürt ayrımı biri Alevi Sünni ayrımı bu Alevi konusunu halledelim Aleviler eğitim'de devletin karar mercilerinde eşit haklara kavuşsun dedim.. Bülent Bey, tamam olur dedi ve 1 ay süre istedi. 1 ay sonra aradılar beni ve diyanet işleri başkanlığı sizi istemiyor, alevileri istemiyor dediler. Bende Bülent Ecevit'e siz devletin başındasınız siz isterseniz bu olur  Devletin en tepe noktasında siz varsınız dedim.. Bülent Bey 'de hocam diyanet işlerini karşımıza alamayız biz bu insanlardan oy alıyoruz düşünsenize memlekette 100 bin camii'de aleyhinize propaganda yapıldığını dedi.

O günden sonra anladım ki Ecevit gibi demokrat aydın bir insan bile böyle diyorsa Anayasal hakkımızı kullanalım hukuka başvuralım Ben bizim mahkemlerde bu kararı alırız diye düşündüm Mahkeme ilginç bir karar aldı ve açtığımız davayı reddetti ve red sebebi olarak tekke zaviyeleri kapatılması kanunu gösterdi  Bizde Aihm'e gittik bu sureç 16 yıl sürdü ve biz inatla devam ettik 4 ana nokta'da kararımızı aldık.' ifadelerini kullandı

AİHM'den önemli bir karar çıktı ve neden bu adımlar atılmıyor sorusuna ise Doğan,

Türkiye de hukuk yolları bıtınce AİHM'e gittik 47 devlette hukuki güce sahip bunların içersinde Türkiyede var. Biz bunu kendi içimizde çözelim sitedik baktık ki iktidarların kapasitesi buna yetmiyor. Biz bir ekiple davayı açtık. Devletin temsilcisi davada şöyle ceveplar verdi, 'Biz ayrımcı değiliz aleviliğin bir belirginliği yok biz hangi yöntemin uygun olacağını bilemiyoruz dediler. Yani Alevilerin kendi aralarında anlaşmazlıklar mevcut' dediler ama divan 'demokratik bir toplumda fikir ayrılıkları olur bu buna engel bir durum teşkil etmiyor' dedi. Divan, 'Alevilik hakkında konuşa bilme yetkisinin yine alevilerin kendisindir inanç önderleridir' dedi

Karar sonrası Hükümet yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu

Prof. Dr. Doğan, Davutoğlu ile görüşmelerinin olduğunu bu görüşmede AİHM kararının bağlayıcılığını hatırlatarak Davutoğlunun 'yardımcı olun biz bunu halledelim' dediğini belirtti. Bunun üzerine resmi davet istediğini söyleyen Doğan sözlerine şöyle devam etti:

'12 kişilik bir heyet istediler Ankaraya davet edildik orada Mahkeme kararını uygulaycağız dediler. Cemevlerine hukuki statüyü kabul ettik, cemevlerine kadro tahsisi yapmayı kabul ettik ama o kadro tahsisi konusunda tıkanıyoruz bazı dede okullarının yapılmasınıda kabul ettik dedi hükümet yetkilileri. Dede Okulları talebimiz var Çünkü AİHM İmama hatiplere binayen Aleviler için dede okulu açılması lazım kararına vardı. Biz bu konuda mutabık kaldık gerekli okulların yapılacağını bir tane Halkalı'da bir tanesinde İzmit'te arsa tahsis edildi ve şu an bir tanesi inşaat halinde. Vergi veren askere giden Alevilere genel bütçeden hiç bir şey verilmiyor hepsi sünni islama gidiyor bu adaletsizlik bu bir ayıp dedik ve bunu da kabul ettik dediler ve gerekli tahissat genel bütçeden alevilere verilcek dediler. Ama  bizim bir sorunumuz var bu parayı kime verceğiz bu parayı kim kullanacak diye soru sordu Davutoğlu. Bende bu soruya; toplumun inanç önderlerin bu paranın nereye harcanması gerektiğini tayin etmesini söyledim. Biz bu sorunu çözeriz bunun cevabını biz vereceğiz dedim. Bakın 5 tane inanç önderleri toplantısı yaptık bu zamana kadar bir çok devletten temsilciler geldi ve Hükümet'de iştirak etti. En son toplantıda Cumhurbaşkanı bende katılmak istiyorum istiyorum dedi, sonra tekrar arayıp başka bir programının olduğunu ama İstanbul valisi ve Belediye Başkanı'nın kenidisini temsilen orada olacağını belirtti. Bu toplantılar sonunda bir temsilciler heyeti olacak ve bu heyet harcamaları ve denetimini onlar yapacak dedim bu konuda da mutabık kaldık sayın Davutoğlu ile..

Ama bir kaç gün sonra Ankara Katliamı oldu sonra GenelKurmay Başkanlığı önünde patlama yaşandı ve Alevi önderlerin toplanmasını erteledik. Bekliyoruz hala Cumhurbaşkanı ile görüşmemizde halledeceğiz dedi o halledeceğiz dedikten sonra bir kaç seçim geçti. Artık bu vaatlere ihtiyacı yok toplulumun ve toplum gereğinin yapılmasını istiyor.

Yeni ve haklı bir talep daha AİHM çerçevesinde istene bilecek bir talep, Diyanet İşlerine kanal ve radyo tahsisi yapılıyorsa Alevilerin bir radyosu ve Televizyonu olmalı. Bakın var olanlar Alevi toplumun kendi çabaları ile kuruldu Alevilerin de kanalları ve radyoları olsun istiyoruz..

 

Prof. Dr. İzzettin Doğan, son olarak ise Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü ve  talepleri yinelediğini Başbakan'ında, 'Bir kaç gün içinde tekrar buluşalım konuşalım' dediğini belirtti ve yineledi 'Biz barış içerisinde bu sorunun halledilmesindan yanındayız ve bu son görüşmeler. Şimdi bekleyeceğiz bir kaç gün içerisinde Başbakan ve Cumhurbaşkanı tavrını belli edecektir' dedi.

HABERCEM


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu