O artık bir hastalık!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz yıl, Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması tanı kılavuzunu güncellenmesinin söz konusu olduğunu duyurmuş ve tüm dünyada önemli bir sorun haline gelen 'Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı'nı ruhsal sağlık kategorisine alınması için çalışmalar yaptıklarını açıklamışlardı. DSÖ, bu çalışmalarının sonucunu açıkladı.

20-06-2018


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bilgisayar oyunları bağımlılığının “ruhsal sağlık problemi” kategorisine alındığını duyurdu. “Oyun rahatsızlığı” olarak isimlendirilen hastalık, DSÖ tarafından Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (ICD) tanı kılavuzunun 11’inci versiyonunun listesine eklendi.

Buna göre, pratisyen hekimlerin, dünya genelinde sağlık sorunlarını teşhis etmek için kullandığı ICD tanı kılavuzunun 11’inci yeni versiyonunda, bilgisayar oyunları bağımlılığı resmen “ruhsal sağlık problemi” olarak yer aldı.

DSÖ, “oyun rahatsızlığını”, kişinin ilgi alanı ve günlük aktivitelerini belirlemede sorun oluşturan ve sürekli tekrar eden ciddi bir bağımlılık ve şiddetli bir davranış modeli olarak nitelendirdi.


Etiketler : #O   #artık   #bir   #hastalık!   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu