Kırklar Dağı'nda yıkım tekrar başladı

Diyarbakır 1'inci İdare Mahkemesi, Sur Belediyesi'nin savunma ve belgeleri göndermesi üzerine, yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Konutların yıkımına tekrar başlandı.

12-01-2018


 Diyarbakır’ın Sur ilçesinde türkülere konu olan tarihi Kırklar Dağı’nda, 6 yıl önce yapımına başlanan, daha sonra mahkemelik olan 725 lüks konutun ilk etabının mahkemece durdurulan yıkımı, yeniden başladı.

Çalışmaların yeniden başladığı Kırklar Dağı’nda yıkım kararı verilen 4 bloğun 3’ünün şu ana kadar yıkıldığı, son binanın da bugün tamamen yıkılacağı öğrenildi.

6 yıl önce yapımına başlanan daha sonra mahkeme kararıyla inşaatı durdurulan 725 konutun ilk etabının yıkımına, 29 Aralık 2017 tarihinde başlanmıştı. Konutları yapan firmanın avukatı Mehmet Sıddık Kaya, Sur Belediyesi’nin yıkım kararını tebliğ ettiği 27 Aralık’ta yıkımın durdurulması için idare mahkemesine başvurmuştu. Kaya, Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’ne gönderdiği dilekçede, Kırklar Dağı’nda bulunan 4 parsel üzerindeki 80 daireden oluşan 4 bloğun mühürlenmesini ve 10 iş günü içinde yıkılmasını, aksi takdirde yıkılacağı yönündeki Sur Belediye Başkanlığı işleminin iptali ile yürütmenin durdurulmasını talep etmişti.
Mahkeme, Kırklar Dağı'ndaki yıkımın durdurulmasına karar verdi

MAHKEME YIKIMI DURDURDU

Dosyayı inceleyen mahkeme, dava konusu işlemin, yapıların yıkımına ilişkin bir işlem olduğu dikkate alındığında; uygulamakla etkisi tükenecek işlem niteliğinde bulunduğunu belirterek,  icrası halinde telafisi güç zararlara yol açabileceğinden, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, Sur Belediyesi’ne savunma ve evrakları göndermesi için de 15 gün süre verilmesine hükmetti.

KARAR KALDIRILDI, YIKIM YENİDEN BAŞLADI

Sur Belediyesi’nin savunma dilekçesinde; Kırklar Dağı’nın imara açılmasına ilişkin belediye meclisinin aldığı 5 bin ve binlik imar planlarının idare mahkemesince iptal edildiği, iptal kararının yapılan itiraz üzerine Danıştay’a gönderildiği, ancak idarelerin, idare mahkemesi kararı kesinleşmeden de kararı uygulayabileceklerini gerekçe gösterildi. Gönderilen yeni belgeler ve savunma dilekçesi ile birlikte dosyayı yeniden inceleyen idare mahkemesi, yıkımın durdurulmasına ilişkin verilen durdurma kararını kaldırdı.

SON BİNA BUGÜN YIKILACAK

Kararın kaldırılması üzerine Kırklar Dağı’nda bulunan 4 parsel üzerindeki 4 bloktan, yıkımı yapılmayan 1 blokun da yıkımına bugün yeniden başlandı. Sabah saatlerinde Kırklar Dağı’na giden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, güvenlik önlemi aldıktan sonra, iş makineleri ile bir blokta yıkım işlemlerini başlattı. Yıkım işleminin yapıldığı blokların çevresine güvenlik şeridi çekilirken, polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. Bu arada daha önce yıkımı yapılan bloklardan kalan moloz yığınının da temizlenmesine başlandı. Son binanın da bugün tamamen yıkılacağı öğrenildi. (DHA)


Etiketler : #Kırklar   #Dağı'nda   #yıkım   #tekrar   #başladı   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

EMİN VAROL

EMİN VAROL

DÜŞÜK PROFİL

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu