Karamollaoğlu'ndan Davutoğlu'na ziyaret: Ak Parti bu anlayışla boğulup gider

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 'Türkiye’nin Geleceği İçin Lider Ziyaretleri’ kapsamında, yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.

10-10-2019


Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ‘Türkiye’nin Geleceği İçin Lider Ziyaretleri’ kapsamında, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. İkili görüşmelerinin ardından kamera karşısına geçip basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Ahmet Davutoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Uluslararası düzen büyük sıkıntılar yaşıyor, bölgemizde de problem var, ülkemizde de hukuk, ekonomi, eğitim gibi pek çok alanda sorunlarla karşılaşmaktayız. Böyle bir dönemde ihtiyacımız olan düşünce özgürlüğü ve sürekli bir diyalog ve iletişim.Yeni siyasi yaklaşımlara ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz. Sayın Karamollaoğlu bugün böyle bir anlayışla bizleri ziyaret etti. Güzel bir görüşme gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.
 
YENİ OLUŞUMLARA FİKİRLERE İHTİYAÇ VAR
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Davutoğlu'na kendilerini kabul ettiği için teşekkür ederek "Silahlı kuvvetlerimizin başlattığı harekatta en kısa zamanda netice alınmasını temenni ediyorum. Harekata dair fikirlerimizi birlikte mütala ettik. Bu konularda Sayın Cumhurbaşkanı bütün parti başkanlarını bilgilendirerek ittifakın güçlendirilmesine katkı sağlar diye düşünüyordum. Türkiye'nin geleceği için her sahada bu diyaloglara ihtiyaç var. Bu görüşmelerimiz devam edecek mutlaka. Kendileri de söylemlerimizden dolayı bizimle kanaatlerini paylaştıklarını ifade ettiler. Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçerken yeni oluşumlara fikirlere ihtiyaç var. İnşallah bu ülkeye faydalı olacak adımları atarlar. Bu konuları da ileride ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan nasıl kurtulacağını birlikte kararlaştıracağımız günler çok uzak değildir diye düşünüyorum. Kendilerine çalışmalarında başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.
 
SURİYE’DE TERÖR ÖRGÜTLERİ İSTİKRARSIZLIK NEDENİYLE ORTAYA ÇIKTI
 
Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyon ile ilgili Türkiye'nin başlatmak zorunda kaldığı harekâtın bir günde ortaya çıkmadığını söyleyerek "Suriye her zaman barış içinde yaşamayı talep ettiğimiz, ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkarmaya çalıştığımız bir geçmişe sahibiz. Ama maalesef Suriye rejimi kendi halkıyla yürüttüğü mücadelede kullandığı yöntemlerle milyonlarca insanın Suriye'den mülteci olarak başka yerlere gitmesine, şehirlerin yıkımının önünü açtı. Suriye’de terör örgütlerinin varlığı bu istikrarsızlık nedeniyle ortaya çıktı. Daha önce Türkiye-Suriye ilişkileri en üst düzeydeyken omuz omuza bir gelecek inşa ederken bütün hedefimiz Suriye halkıyla birlikte Ortadoğu’daki büyük bir birliğin temellerini dokumaktı. DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin Suriye'deki boşluğu kullanarak sadece Suriye'ye değil Türkiye'yi de tehdit eder bir duruma geldi. Bugün sınır ötesi bir operasyon yapmak zorunda kaldıysak bütün bu geçmişin ardından ortaya çıkan bir tablodur bu. Öncelikle Suriye’de kalıcı bir barışın tesisi için uluslararası toplumun ve Suriye’deki bütün tarafların ittifak ettiği bir anayasa ve siyasal çözümün ortaya çıkması lazım. Tek bir tarafla görüşülerek netice elde edilmesinde zorluklar var. Tüm taraflarla görüşülmeli. BM içinde bir barış süreci başlatılmalı. Yeni bir Suriye ve Orta Doğu perspektifi çizilmeli. İlk hedefimiz harekâtın başarısıdır. Bu harekâtın başarısı için dualarımızı paylaşırken birkaç hususa dikkat çekmek isterim; Türkiye Suriye sınırı kasabaların dahi içeriden bölündüğü bir anlaşmaya dayanır. Güvenlikle ilgili bütün tedbirleri almak yanında oradaki kardeşlerimizin kalbinin kazanılmasına özen gösterilmelidir. Burada yürütülen harekât ne Suriye’nin toprak bütünlüğüne ne de Suriye’deki herhangi bir gruba yönelik hele de orada yaşayan Kürt kardeşlerimize yönelik olduğu intibası verilerek Türkiye’yi etnik bir çatışmanın parçası haline getirmek isteyenlere karşı tek bir kardeşimizin bile kalbini kırmamamız lazım. Bu harekâtın sağlığı için önemlidir. İkincisi Suriye’ye lojistik koridor ile terör örgütüne gitmesi muhtemel desteği kesebilmek amacıyla Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile yoğun temas halinde olunması gerekir. Üçüncüsü uluslararası basında dikkatimi çekti; bu harekâtın meşruiyetini tartışmaya açan çevrelere karşı ciddi bir kamuoyu diplomasisinin başlatılması lazımdır. Dördüncüsü de diplomatik ilişkiler bağlamında saat başı tavır değiştiren bir ABD Başkanı ile karşı karşıyayız. Bunun yol açacağı sıkıntılar, hele de Suriye’de yakalanan IŞID unsurlarının sorumluluğunun Türkiye’ye ait olması kesinlikle bu iddianın reddedilmesi gerekir. Bu harekâtın bir sonraki aşamadaki sivil barışa katkıda bulunacağı Avrupa Birliği yetkililere ve diğer ülkelere anlatılması bulunulması büyük önem taşıyor. Şu anda mesele harekatın Mehmetçiğimizin kayıp vermeden başarıya ulaşmasıdır" şeklinde konuştu.
 
"BİZ BUNUN AK PARTİ İÇİNDE OLMASINI ARZU EDERDİK"
 
Davutoğlu, yeni parti kurma çalışmalarının ne aşamada olduğu ile ilgili soruya ise "Bizim öncelikli hedefimiz her zaman Türkiye'nin geleceğine ümitle bakmasını sağlayacak bir siyasi vizyon ortaya koymaktır. Biz bunun AK Parti içinde olmasını arzu ederdik ve bunun için çok çaba sarf ettik. Ancak her eleştiriyi ihanet olarak gören bir anlayış nedeniyle ihraç talebiyle disipline sevk edilmemizle birlikte yeni bir hareketin başlatılmasını zaruret olarak gördük. Geçmişteki tartışmalar geride kalmıştır. Toplumun her kesimine hitap edecek bir hazırlık içerisindeyiz. Yoğun bir şekilde her kanattan her ideolojiden aydınlardan yoğun görüşmeler yapıyoruz. Hepsinden istifade ediyoruz" yanıtını verdi.
 
“AK PARTİ BU ANLAYIŞLA BOĞULUP GİDER”
 
Karamollaoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Adı Millet İttifakı olan ama milletten nasibini almamış bu ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli" şeklinde açıklamasıyla ilgili "Erdoğan’ın ifadeleri beni üzüyor. Sizin gibi aynı fikirlere sahip olmayan haindir... Ak Parti bu anlayışla boğulup gider. Boğuluyor da zaten. Farklı fikirler söylendiği zaman rahatsız oluyorlar. Böyle bir mantıkla ülke yönetilmez. Kendi gibi düşünmeyen herkesi hain olarak nitelendirenler başarılı olamazlar. Kendi partisi için burası fitne kokuyor dedi. Bize de bunu söylemiş ama bu fikire saygı duyulmaz. Yanlıştır, üzüldüm." şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu

  O G B M A Y AV P
1.AYTEMİZ ALANYASPOR 7 4 2 1 13 8 5 14
2.DEMİR GRUP SİVASSPOR 7 3 3 1 12 7 5 12
3.TRABZONSPOR A.Ş. 7 3 3 1 13 9 4 12
4.İTTİFAK HOLDİNG KONYASPOR 7 3 3 1 10 6 4 12
5.FENERBAHÇE A.Ş. 7 3 2 2 11 7 4 11
6.MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK 7 3 2 2 12 9 3 11
7.ANTALYASPOR A.Ş. 7 3 2 2 9 9 0 11
8.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 7 3 2 2 12 13 -1 11
9.BTC TURK YENİ MALATYASPOR 7 3 1 3 16 10 6 10
10.GALATASARAY A.Ş. 7 2 4 1 6 6 0 10
11.GÖZTEPE A.Ş. 7 2 3 2 6 5 1 9
12.BEŞİKTAŞ A.Ş. 7 2 2 3 10 12 -2 8
13.YUKATEL DENİZLİSPOR 7 2 2 3 6 8 -2 8
14.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 7 2 2 3 6 11 -5 8
15.MKE ANKARAGÜCÜ 7 2 2 3 6 11 -5 8
16.KASIMPAŞA A.Ş. 7 2 1 4 7 11 -4 7
17.GENÇLERBİRLİĞİ 7 0 3 4 6 12 -6 3
18.İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR 7 0 3 4 7 14 -7 3