Kadın devrimin ta kendisidir

ECE ATAER

11-02-2018 10:59


İnsanlar bilinmeyenden beri öyküler anlatırlar birbirlerine… Acaba ilk öyküyü dillendiren bir erkek midir yoksa bir kadın mı?
Ahmet Hamdi Tanpınar’a göre Âdem, Havva yaratılmadan önce Aden’de hayvanlar ve meleklerle Tanrı’ya yakın bir yerde yaşamaktaydı. Ama Tanrı daha Âdem’i tamamlamamıştı ve onun bedeninden Havva’yı yarattı. Havva, kırılgan, zayıf ve korunmaya muhtaçtı! Âdem’in eli ve gövdesi onun üzerine kapandı. Tanrı, gücü Âdem’e vermişti. Dolayısıyla erkek, Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisi oldu. Âdem için Havva “ne hayvandır, ne yıldız, ne de melek…” Korunmaya olan ihtiyacıyla erkeğin egosunu doyuran bu varlık; Havva, Âdem’i varlığıyla hem tedirgin etti ama bir o kadar da ona haz verdi! İşte o haz, Âdem’i meleklerden, hayvanlardan ve Tanrı’dan uzaklaştırdı. Âdem, artık bir düşkündü! Cennetten kovulmuştu. Bunun sorumlusu da Havva’ydı. Erkeğin, düştüğü yerde yılana sarılmasıyla Tanpınar’ın söylemiyle “toprağın çocukları”nın devri başlayacaktı.
Öykü, Tanpınar’da Âdem ve Havva’nın uyumuyla devam eder ama farklı biçimlerle tüm kutsal kitaplarda yerini çok önceden almıştır zaten! Acaba toprağın çocuklarından hangisi daha çok acı çekmiştir? Tanrı’sından uzaklaştığı için Âdem mi yoksa Tanrı’nın yarattığı doğasıyla bir elmayla sevdiğini cennetten kovduran, günah işleten ve sonsuza kadar yaradan tarafından cezalandırılan Havva mı?
Havva’nın kaderi belliydi. Papa III. Honorio Ortaçağ’da kararını vermişti. “Kadınların konuşmaması lazım. Zira dudakları, insanlara büyük sıkıntılar yaşatan Havva’nın lekesini taşır.” 
Zeus tarafından insanlardan intikam almak için oğlu Hepaistos’un  yarattığı  mitolojinin ilk kadını Pandora’nın suçu ise “Pandora’nın kutusunu açmak”tır. Kutusunun içindeki bütün kötülükleri dünyaya saçmak…
Âdem ile Havva’nın öyküsünü ve Pandora mitini söyleyen tabii bir erkektir. İlk öyküyü yazan da dolayısıyla erkek olacaktır ama ilk “gerçek” öyküyü anlatan ya da yazan bence bir kadındır.
Söylenegelen mitosa karşı bir kadın ya da kadınlar; başkaldıran başka bir kadın, başka bir mitos üretmişlerdir. Lilith efsanesini Havva’ya karşılık bence kadınlar yaratmıştır. Efsaneye göre, Havva, Âdem’in kaburga kemiğinden yaratılmadan önce, Âdem gibi topraktan ve kilden yaratılmış, onunla eşit “geceden gelen” Lilith vardı. Mor elbisesiyle arz-ı endam eden kızıl saçlı, beyaz mermer tenli, zümrüt yeşili gözleriyle bu güzel kadın bir afetti. Tanrı ikisini Aden’e yerleştirdi. Aralarında bir çekişme başladı. Böylece dünyada cinsiyetler arası savaş da başlamış oluyordu. Lilith, Âdem’in isteklerini yerine getirmek istemiyordu. Sonunda yaratanın söylenmemesi gereken ismini söyleyip Aden bahçesinden ayrıldı ve Kızıldeniz yakınlarındaki bir mağaraya sığındı. Onun gidişine üzülen Âdem, Tanrı’dan Lilith’i geri istedi. Lilith’in geri dönmesi için Tanrı, üç melek gönderdi fakat Lilith Aden’e geri dönmeyi reddetti.  
İşte efsanenin bundan sonrası erkeklerin diline girmiştir. Lilith’in artık efsanede iyi bir kadın olarak yaşamına devam etmesi olanaksızdır. Ya ölecek ya da ona farklı bir kimlik yüklenecektir. Lilith, şeytanın aklını başından alır ve onu şehvetiyle baştan çıkararak efsaneye göre yarı canavar yarı şeytan yarı insan yarı hayvan çocuklar doğurur. Tanrı Aden’e geri dönmediği için cezalandırılmasını ve çocuklarının öldürülmesini ister. İtaat etmediği her gün için bir çocuğu öldürülen Lilith, intikam almak için Âdem ile Havva’nın soyundan gelen çocuklarını öldürmeye başlar. O artık cadı, kutsal fahişe, cinlerin başı, vampir, baykuş, yılan ve gece canavarı olarak nitelendirilecektir. Yeraltının bütün kötülüklerine hükmedecektir. Kadınlara yakıştırılabilecek tüm olumsuz özelliklerin taşıyıcısı olacaktır. Dünyaya kötülüğü, şeytandan olma, Lilith’ten doğma çocukların yaydığı söylenir. Dolayısıyla o, Tanrı’ya başkaldıran dişi bir şeytandır. Tanrı onu ne yapsın? Hemcinsini yalnız bırakmayan istemeyen Tanrı, Âdem uyurken gücünden ve cinselliğinden beslenen Lilith’in yerine, kaburga kemiğinden cinselliği yasak meyveyi tadınca öğrenen, itaatkâr Havva’yı yaratır.
Kutsal kitapların birçoğunda, çeşitli uygarlıklarda ve farklı zamanlarda Lilith hep var oldu. Bu “famme fatale” figürden insanlar hem tılsımlarla korunmaya çalıştılar hem de onun cazibesinden, ihtişamlı gücünden kurtulamadılar.
Acıyı çeken gerçeği anlatır. Lilith gibi günahkâr kadınlar; zulümlerden, savaşlardan, kıtlıklardan, göçlerden, aşklarından arta kalanları dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşıdılar yüzyıllarca… Hiç yorulmadan… İçlerinde biriktirdikleri gerçeği anlatmak tarihsel bir sorumluluktu onlar için… Aslında hep yaşıyorlardı ve hep vardılar. Sadece sizler duymuyordunuz ve duymak istemiyordunuz. Hepimiz cinsiyetçiliğe boyun eğmeyen mücadele eden kadınların isimlerini bildik. Diğer kadınların öyküleri erkeklerin kalemine girdi; çünkü eril tahakküm her dönem nöbetteydi.
Şimdiki zamanda bizim de bir yanımız tutsak. Düşüncelerimiz, bedenimiz ve düşlerimiz tutuklu değil mi?
Havvalar, Lilithler, Pandoralar, canından bezdirilen İstanbul’un ve ülkemin tüm kadınları, bir bakarsınız birbirlerine kenetleniverirler. Yaşam benzerliklerinden utanarak… Yitik bir zaman parçasında kalmamak için direnirler. Ve bakarlar ki bugüne kadar yaşadıklarının ötesinde değeri bilinen, tek anlatıları bedel ödeyerek yazdıkları kendi öyküleri, masalları olmuş. Bilen bilir! Bu toprakların kadınları, "Bâcıyân-ı Rum" adı ile bilinen dünyanın ilk kadın teşkilatını kuran Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı’nın soyundandır.
Her pazar bilinen ya da bilinmeyen günahkâr bir Havva, Pandora, Lilith ya da bir Halide Edip, Nezihe Muhittin, Türkan Saylan v.b. öyküsüyle sizlerleyim.
Kadının özünün “devrim” olduğunu anımsatmak için…
Merhaba…
 

Diğer Yazıları

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu