IŞİD için özel mahkeme çağrısı

Hollanda, Suriye ve Irak'ta yakalanan IŞİD militanlarının uluslararası bir ceza mahkemesinde yargılanmasını önerdi. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, önerisini BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

24-05-2019


Suriye ve Irak’ta yakalanan IŞİD militanlarının yargılanması için uluslararası bir mahkeme kurulması çağrısı yapıldı. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, IŞİD’den uluslararası insan hakları ihlalleri konusunda hesap sorulması gerektiğini söyledi.

Blok, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu öneride, kitlesel mezalimlerden sorumlu olan IŞİD üyeyelerinin ‘tercihen bölgede’ ve mümkünse ‘bilhassa bu amaçla kurulan veya hibrid bir uluslararası ceza mahkemesinde’ yargılanması gerektiğini belirtti.

Hollandalı bakan, “Önümüzdeki karmaşık engellerin farkındayım ama şunu unutmamalıyız: Adalet, kalıcı barış ve güvenliğin ön şartıdır” dedi. Hollanda’nın eylül ayındaki BM Genel Kurulu sırasında IŞİD üyelerinin yargılanması konusunda bir toplantı düzenleyeceğini açıklayan Blok, “Güvenlik Konseyi üyelerini ve diğerlerini, adalet amaçlayan bu yolda bize katılmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.


Etiketler : #IŞİD   #için   #özel   #mahkeme   #çağrısı   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu