Erdoğan'dan Demirtaş''a: Hangi yüzle aday oluyorsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV ve Star TV ortak yayınında soruları yanıtladı. Erdoğan, güçlü Meclis'in Cumhurbaşkanının şu anki hükümet sisteminden çok daha hızlı karar alınması sonucunu doğuracağını belirtti ve "MHP ile beraber 300 vekil bekliyorum" dedi. Erdoğan ayrıca, HDP'nin adayı Demirtaş için "Hangi yüzle aday oluyor" ifadelerini kullandı.

02-06-2018


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV’den ortak yayınlanan “Seçim Özel” programında Nazlı Çelik Öztarhan’ın sorularını yanıtladı.

Erdoğan ”Siyasete gençlikten itibaren başladım. Partimizi kurduktan itibaren durmaksızın çalıştık. Kamuoyu araştırmalarına baktığımız zaman herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği çok açık görünüyor” dedi.

‘300 VEKİL BEKLİYORUM’

Güçlü bir Meclis vurgusu yapan Erdoğan, güçlü Meclis’in Cumhurbaşkanının şu anki hükümet sisteminden çok daha hızlı karar alması sonucunu doğuracağını belirtti. Erdoğan, ”İttifak sadakatini bundan sonraki süreçte sürdürmek önemli bu sadakate değer veriyorum, koruyacağımıza inanıyorum” dedi. Cumhurbaşkanı, MHP ile birlikte en az 300 vekil çıkarmayı beklediğini belirtti.

Güven ile istikrar vurgusu yapan Erdoğan, cumhurbaşkanı seçileceği ancak yeterli çoğunluk alamayacağı yorumu sorulunca ”Milletime güveniyorum. Kongrelerde hem salonda hem salon dışında adeta miting gibi” cevabını verdi. Kongrelerin arkasından nabzı yokladım şu anda halkımın milletimin bize olan alakası kongrelerde de bambaşkaydı. Şimdi kampanyaya başladık. 6. ilimizi yaptık Maşallah, meydanların dili yalan söylemez” cevabını verdi.

‘KILIÇDAROĞLU DA, İNCE DE YALANCI’

AK Parti kurulmadan önce Pensilvanya’ya gittiği ve Belediye başkanlığı dönemi görüşmeleri konusunun sorulması üzerine Erdoğan ”Benim Gülen ile Başbakanlığım dönemimde, zaten Cumhurbaşkanlığı döneminde söz konusu değil, görüşmem söz konusu değil, tamamen yalan” cevabını verdi.

Erdoğan, bu iddialarla ilgili açacağı dava sayısının artacağını da sözlerine ekledi.

Erdoğan, Saadet Partisi’ne kırgın olmadığını belirtti.’ ‘Onların kilosu belli, hiç zamanınızı almasın, başka konuşacağımız şeyler var” dedi.

‘İÇERİDEKİ KİŞİ DE TUTMUŞ ADAY OLUYOR!’

Bölgedeki Kürt seçmenin AK Parti sadakati sorusuna ”Kürt kardeşlerimin de temsilcisiyim, onların haklarını HDP’nin savunmadığı kadar savundum. Ret, inkar ve asimilasyonları biz ortadan kaldırdık” cevabını verdi. Erdoğan ”Bütün oraları bunlar yakıp yıkmadı mı, o çukurları bunlar yapmadı mı? İçerideki kişi de tutmuş, cumhurbaşkanlığına aday oluyor, hangi yüzle aday oluyorsun! CHP’nin adayı kalkmış bunları ziyaret ediyor. Yasin Börü gibi yavrumuzu şehit eden kişiyi mi ziyaret ediyorsun? Böyle bir mantık olur mu? Benden başka diğer adayların hepsinin söylediği tek şey var, ‘dışarı çıkmalı, faaliyetini sürdürmeli.’ Bunların adalet anlayışı bu. Demokrasi bu değil. Bu ülkeyi yakıp yıkacak, ondan sonra da faaliyetini sürdür diyeceksin.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ”Ben adaletin bunlara gereken dersi vereceğine inanıyorum. Diyarbakır’daki 53 vatandaşımın ölümü olayını hazmedemiyorum. Kürt kardeşlerimin de hazmetmediğine inanıyorum. Bu seçimlerde, adil demokratik şekilde hak ve ve özgürlüklere saygısı olan Kürt kardeşim, HDP’ye gereken dersi verecektir” dedi.

‘BİRİNCİ TURDA BİTECEĞİ KAMUOYU ARAŞTIRMALARINDA AÇIK’

Oy oranı çıtasının artmış olması konusu sorulunca Erdoğan ”Ben inanıyorum ki bu 50+1 konusu bundan sonraki süreçlerde Türkiyede birçok siyasi partiyi de bu seçimlerden sonra bir kenara koyacaktır.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kamuoyu araştırmalarında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği burada çok açık, net görünüyor. Şahsım üzerinde halkımın ciddi bir ittifakı var ve parlamentonun oluşumunda da hamdolsun diğer partilere mukayese edilemeyecek derecede orada da önemli bir fark söz konusu.” dedi.

Erdoğan ”Ülkemin geleceği için bir güçlü Meclis ve hükümet istiyorsak bizi özellikle Cumhurbaşkanlığında zayıf bırakmamanız gerekir, Cumhurbaşkanının kanun yapma yetkisi yok, sadece kararname çıkarma yetkisi var. Kanun yetkisi parlamentoda” dedi.

‘RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ GELİŞECEKTİR’

Erdoğan ”ABD’nin stratejik ortağımız olarak bize başka kapı çaldırtmaması lazım. Ben Amerika’nın başkanıyla bunu görüştüm mü, görüştüm. Heyetler arası toplantımızda bunu konuştuk mu, konuştuk. Eğer biz model ortaksak ABD bize burada herhangi bir hukuki yanlış yapmamalı. Senato onu demiş bunu demiş, ben bilmem” dedi. Cumhurbaşkanı ”Siz FETÖ’yü deport edin diyorum, vermiyorsunuz, acaba Türkiye’deki 15 Temmuz’un arkasında hangi karanlık eller var diyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ”Trump ile de umutluydum umudumu korumak istiyorum. Putin ile olan süreçte FETÖ bize uçak krizi yaşattılar. Onunla bile çok çabuk toparladık. S-400’ler de kredi ile bize hiçbir ülkenin yapmadığı kolaylığı bunlar yaptı. Bunu gösteren ülkeye karşı bizim yaklaşımımız da olumlu istikamette farklı olacaktır. Özel temsilciler vasıtası ile bu görüşmeleri yapabiliyoruz. Bölgede de 24 Haziran’dan sonra Rusya Türkiye ilişkileri gelişecektir” dedi.


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu