Dünya Afrin'i böyle gördü

TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı, ABD ve Avrupa'daki önemli gazetelerin ilk haberleri arasında yer aldı.

21-01-2018
Zeytin Dalı Harekatı'nı birinci haber olarak veren İngiliz BBC televizyonunun internet sitesi, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir cephe açıldığı yorumuna yer verdi.

BBC News Türkiye muhabiri Mark Lowen, operasyonun neden şimdi yapıldığını anlattığı videoda, Türkiye'nin ABD ile YPG arasındaki işbirliğini tehdit olarak algıladığından ve bu nedenle Ankara'nın NATO müttefiki ABD ile karşı karşıya gelme riskini aldığından bahsetti.

​Amerikan CNN International televizyonunun internet sitesi de gelişmeleri "Türk jetleri vuruyor, askeri harekat başladı"' başlığıyla okuyucularına aktardı.

​Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Afrin operasyonun Suriye'nin kuzeyinde farklı grupları destekleyen yabancı güçleri karşı karşıya getirebileceği yorumunda bulundu.

​ABC televizyonun internet sitesinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PKK/YPG'ye karşı operasyonları genişletme sözü verdiğine dikkat çekti.

Chicago Tribune gazetesi de haberinde, "Türk uçakları Kuzey Suriye'ye bombardıman başlattı. Kara birlikleri sınıra yığıldı" başlığını kullandı.

​İngiliz Guardian gazetesi de Türkiye'nin YPG'yi Afrin'den temizleme sözü verdiğini yazdı. Telegraph gazetesi Türkiye'nin Amerika'nın desteklediği güçlerin mevzilerini yok etmek için Afrin'e operasyon başlattığını belirtti.

​Independent gazetesi ise Türkiye'nin Afrin'den sonra Menbiç'e operasyon düzenlenmeye hazırlandığını yazdı. Alman Deutsche Welle haberinde Afrine'e "Zeytin Dalı' başlığını kullandı.

Alman Deutsche Welle'nin başlığı 'Afrin'e 'Zeytin Dalı' başladı' oldu.


Etiketler : #Zeytin Dalı Harekatı   #İngiltere   #Suriye   #Türkiye   #ABD   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamil-i kart!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu