Diyanet nasıl devletin yetkilerini kullanıyorsa Alevilere de...

Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Alevi vatandaşların verilmeyen hakları üzerinden hükümete eleştirilerde bulundu. AHİM kararlarını hatırlatan Prof. Dr. Doğan . 'Diyanet nasıl devletin yetkilerini kullanıyorsa, Alevilerin de bunu sağlayabilecek bir örgütün kurulmasını teşvik edin' çağrısında bulundu.

21-09-2018


İnsanların yasalar önünde eşit muameleye tabi tutulduğu, ayrım yapılmadığı, insanların diline ırkına, rengine cinsine göre ayrılmadığı bir yönetim anlayışına ihtiyacımız var. Toplumdaki kargaşa ortamının bitmesi, yaşanan travmaları onarması halk üzerindeki devlet otoritesini daha kolay sağlamış olurlar siyasetçiler. Bugün mesela bir af kanunu yollanmak isteniyor. Düşünülebilir peki ama böyle bir çalışma ayrımcılığı getirmemeli, yalnızca bir düşünceyi savunmamalı. Bu tarzda hazırlanan bir af yasası yasa diye kabul edilemez.

İşte Prof. Doğan'ın açıklamalarından bazı satırbaşları:

Tabi Aleviler söz konusu olduğunda ise daha başka sorunlar akla geliyor. Bugün siyasi partilere yönelteceğim en büyük eleştiri, seçimden seçime sadece Alevileri hatırlıyorlar. Yani insan utanır. Demokrasi dediğin nedir, bunu doğru tanımlayıp mutabık kalalım. Demokrasi fakirin de zengininde aynı yargıya tabi tutuldukları ve aynı şekilde düşüncelerin siyasi partiler aracılığıyla Meclis’e taşınıp tartışıldığı, insanlar arasında ayrım gözetmeden adaleti sağlamaya yönelik tasarruflara denir kanun. Peki, Alevilerle ilgili olarak siz nasıl oluyor da bu ülkede yok sayıyorsunuz.

25 – 30 milyon Alevilerden vergi alıyorsunuz, ama hiçbir yerde yine Aleviler yok. Diyanet İşleri Başkanlığı ki, Sünni bir teşkilat oluyorlar kendileri neden Aleviler için de bir adım atmıyorlar. Barış bozulmasın diye sesimizi çıkarmıyoruz ama neden yapılmıyor diye de sormak durumundayız. Bu kadar büyük bir haksızlık olabilir mi? Herkesten vergi toplarken ayrım yapmıyorsunuz da,  peki dağıtırken bu parayı neden ayrım yapıyorsunuz. Aleviler inançlarını kendi çocuklarına nasıl aktaracak. Siyasetçiler sadece seçimden seçime ben Alevilerin oylarını nasıl istismar ederim ona bakıyor.

Bunun yanında Diyanet İşleri Başkanlığı dediğimiz teşkilat bugüne kadar amacına hiçbir şekilde hizmet etmeyen yalnızca siyasi partilerin seçim propagandalarını yürüten bir kurum haline geldi. Yoksa bir ülkede farklı inanç gruplarının birbirlerine tanıtılarak itilafların doğmasını engellemek gibi bir amacı hiçbir zaman olmamıştır. Bu yüzden siyasi partilerle Aleviler hesaplaşacak.  Hesaplaşmadan kastım Alevi vatandaşların yasalar önünde eşit tutulmasını sağlamak için sen ne yaptın sorusunun cevabını almak.

Bugün hala Aleviler cemevlerini kendi imkânlarıyla yapıyorlar. Camiler ise devletin geniş imkânlarıyla yapılıyor.  Bir skandal daha var ki oda camilere kamu arazisinden yani herkesin arazisinden yer veriliyor olması. Bu devleti yönetenlerin çok büyük ayıbıdır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına da değinmek gerekirse, Türkiye’de Alevi yurttaşlara ayrımcılık yapılıyor, haksızlık yapılıyor. Ayrımcılık uluslar arası hukukta suçtur. Bu suçu işlemeye hala devam ediyor bugün ki siyasi iktidar. Defalarca söz verilmesine rağmen AİHM kararlarının gereği bile yerine getirilememiştir.

Alevilerin haklarıyla ilgili hükümetle görüşmelerimiz genel olarak Sayın Erdoğan’ın yardımcılarıyla olanlardır.  Sayın Numan Kurtulmuş, Sayın Süleyman Soylu ile bir takım görüşmelerimiz oldu. Sayın Kurtulmuş taleplerle ilgili olarak yeni sistemi henüz oturtamadık, biraz daha zamana ihtiyacımız var dedi. Sayın Soylu da aynı şekilde bu meselelerin üstesinden geliriz si merak etmeyin dedi ama dış güçleri Türkiye tamamen unutuyor. Bugün ABD, Rusya gibi devletler Alevilerin üzerine oynuyor. Bütün ülkeler bu hassasiyetin farkında bir tek Türkiye oynamıyor nedense. Kendi içerisinde barışık olan bir devleti hiçbir güç yıkamaz bu açık bir gerçektir.

Çok açık ve net olarak söylüyorum Aleviler istemese bile siz Alevileri örgütleyip bu topluma entegre etmek zorundasınız. Alevi dedelerini, Bektaşi Babalarını, inanç önderlerini, Nusayri inanç önderlerini demokratik bir yapı içerisinde devlete monte etmek zorundasınız. Bunları devletin bir parçası haline getireceksiniz. Diyanet nasıl devletin yetkilerini kullanıyorsa, Alevilerin de bunu sağlayabilecek bir örgütün kurulmasını teşvik etmelisiniz.

Devlet yeni çakma aleviler üretme peşinde. Bunlarla Alevileri yeniden örgütlemeye çalışıyorlar. Bin yıldır Aleviler Yavuz’un zulmüne rağmen dağlara gitmişler yeni köyle kurup düzen tutmuşlar ama yinede bu Muaviye düzenine evet dememişlerdir.  Bugünkü iktidar’ın en büyük hatası samimi davranmamasıdır.

Tüm bunlara bakarak daha iyi bir dünyanın yaratılması için özellikle fakir fukara devletler, insanlar ve onların da mutlu olabilecekleri asgari düzeyde rahat geçinebilecekleri bir düzeni yakalamalarına vesile olur.  Bu vesile ile insanlık yaşadıkça bu olay kutup yıldızı gibi bir rehber olarak hep yukarda kalacak. Ona bakarak insanların bir takım değerler için neler yapabileceğinin sembolü olarak insanları etkilemeye devam edecektir.


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu

  O G B M A Y AV P
1.FENERBAHÇE A.Ş. 1 1 0 0 5 0 5 3
2.DEMİR GRUP SİVASSPOR 1 1 0 0 3 0 3 3
3.YENİ MALATYASPOR 1 1 0 0 3 0 3 3
4.YUKATEL DENİZLİSPOR 1 1 0 0 2 0 2 3
5.ALANYASPOR 1 1 0 0 1 0 1 3
6.ANTALYASPOR A.Ş. 1 1 0 0 1 0 1 3
7.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 1 1 0 0 1 0 1 3
8.BEŞİKTAŞ A.Ş. 2 1 0 1 3 3 0 3
9.KASIMPAŞA A.Ş. 1 0 1 0 1 1 0 1
10.TRABZONSPOR A.Ş. 1 0 1 0 1 1 0 1
11.KONYASPOR 1 0 1 0 0 0 0 1
12.MKE ANKARAGÜCÜ 1 0 1 0 0 0 0 1
13.GENÇLERBİRLİĞİ 1 0 0 1 0 1 -1 0
14.İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR 1 0 0 1 0 1 -1 0
15.GALATASARAY A.Ş. 1 0 0 1 0 2 -2 0
16.MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK 1 0 0 1 0 3 -3 0
17.GÖZTEPE A.Ş. 2 0 0 2 0 4 -4 0
18.GAZİŞEHİR GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ 1 0 0 1 0 5 -5 0