Demirtaş: Benim en az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı.

12-01-2018


Jandarma sayısı azaltıldı. Demirtaş’ın kimlik tespitine geçildi.


DEMİRTAŞ İDDİANAMENİN USULSÜZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Demirtaş kimlik tespiti sırasında ev adresini ezbere bilmediğini söyledi ve “Eşim burda o bilir” dedi. Salonda gülüşmeler oldu. Cep telefonunu sorulduğunda, “Dışarıda kaldı” diye cevap verdi. Demirtaş hakimin, “Adresiniz?” sorusuna, “Türkiye Büyük Millet Meclisi” diye yanıt verdi.


Demirtaş, “Usule ilişkin taleplerim olacak öncelikle onu değerlendirdikten sonra iddianamenin okunmasını takep ediyorum. Dokunulmazlık ile ilgili usulsüzlükler var buna dair ara karar verilmeli. SEGBİS kaydı yapılacak ama bunların özet olarak tutanağa geçmesini istiyorum avukatlarımın süreci hızlandırması için” dedi.  İddianamenin usulsüz olduğunu ve okunamayacağını beyan eden Demirtaş, “Gelen arkadaşlara ve dışarıda bekleyenlere öncelikle teşekkür ediyorum. Bazı cümlelerimin özetle tutanağa geçmesini istiyorum. Şu anda o kısımla ilgili konuşuyorum. Sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanmama tağmen tutukluluk şartlarında çıkıyorum. 14 aydır ilk kez hakim karşısına çıkıyorum. 20’den fazla dava dosyasında tek bir defa hakim karşısına çıkmadım. İlk defa hakim huzurunda savunma yapma hakkı buluyorum. 3’ü mahkemeniz tarafından toplam 97 duruşma yapıldı hakkımda tamamı gıyabımda gerçekleşti ya da SEGBİS dayatması yapıldı. 20 civarında segbis ile ifade alınması dayatıldı.”

Demirtaşi, iddianamenin okunamayacağına dair 2 temel itirazını dile getirdi.

“İlki dokunulmazlığımızın usulüne aykırı kaldırıldığı ve halen dokunulmazlığımızın devam ettiği. İkincisi mutlak dokunulmazlığa dair yasama sorumsuzluğuna dair beyanlarımız olacak. 

DEMİRTAŞ: MECLİS KARARI OLMADAN DOKUNULMAZLIK KALDIRILAMAZ

Heyet başkanı, “Avukatlardan da alacağız o yüzden özet geçelim” dedi. Avukatlar, uzun konuşmayacaklarını, Demirtaş’ın bolca konuşacağını söyledi. Demirtaş, "Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerekiyor. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabi tutulmamıştır. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil mecliste başlar; bu haklarımız elimizden alındı. Benim şu an dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şu an dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunmamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var" dedi.

UYDURUK, REZİL BİR DÜZENLEME İLE DOKUNULMAZLIKLARIMIZ KALDIRILDI

Demirtaş şöyle devam etti: “Savunma hakkımız kısıtlanmış ihraç edilmiş ortadan kaldırılmıştır iç tüzüğe göre. Milletvekilinin eşitlik savunma hakkının ihlali olarak yerel mahkeme bu durumu AYM’ye götürmesi lazım. Dokunulmazlık kaldırılırken, dönem sonuna kadar kaldırılır. Bundaki amaç yargı mercilerine gittiği zaman dokunulmazlığı olmaması lazım çünkü dokunulmazlık varsa hakkında bir işlem yapamaz yargı. Saydığımız tüm itirazları parlamento ve komisyon aşamasında tartıştık. Dokunulmazlık tümden kalksın dedik biz, fakat iktidar kendinden korktuğu için doğrudan bizleri tutuklatmak için açık bir siyasi işlem tesis ettiler. Mahkemeye hakaret etsem hakkımda yapacağınız tek işlem hakkımda fezleke düzenlemek. Peki beni nasıl yargılıyorsunuz? Dokunulmazlığı geriye doğru kaldırdılar, dokunulmazlık geleceğe doğru kaldırılır. Alelacele uyduruk rezil bir düzenleme ile dokunulmazlıklarımız kaldırıldı. Mustafa Şentop da bunu itiraf etti parti kulislerinde. Uyduruk suçlamaların ne olduğu belli olmayan iddianamelerle yargılanmayalım diye dokunulmazlık var. Sizin bunu dikkate alarak AYM’ye başvurmamız ve AYM sonuçlanana kadar yargılamayı durdurmanız lazım. Bu tür davalar asliye ve ağır ceza mahkemelerinde olmamalı. MİT ve Genel Kurmay başkanı gibi milletvekillerinin de yüksek mahkemelerde yargılanması gerekir. Bu konuda ara karar oluşturmanızı talep ediyorum” dedi.  Hakim: Daha önce karar vermiştik bunla ilgili. Demirtaş: İlk kez karşınıza çıkıyorum Hakim Bey.Demirtaş bu sırada ceketini çıkardı. İçinde örme yeleği gören izleyiciler “yelek yakışmış” dedi. Demirtaş “Eşim Başak ördü” diyerek Başak Demirtaş’ı gösterdi.

Duruşmaya HDP’li ve CHP’li milletvekillerinin dışında Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da katıldı.

38. Asliye Ceza Mahkemesi’nin salonunun küçük olması nedeniyle duruşma 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Adliye içinde ve dışında geniş güvenlik önlemi alındı. Selahattin Demirtaş, duruşma salonuna getirildi. Demirtaş'ın kilo verdiği görüldü.

Duruşmaya, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Ertuğrul Kürkcü, Celal Doğan, Ahmet Yıldırım ve Pervin Buldan, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Hilmi Yarayıcı ile bazı konsolosluklardan temsilciler de izleyici olarak katıldı.

İddianamede, Demirtaş hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….
Duruşmaya gelenler adliye önünde “Selahattin Demirtaş onurumuzdur”, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” şeklinde sloganlar attı. Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş da salona geldi. 

Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….

HÜRRİYET

Demirtaş'ın davası 17 Mayıs'a ertelendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın 4. duruşmasından karar çıkmadı. Duruşma 17 Mayıs'a ertelendi.


Etiketler : #Demirtaş:   #Benim   #en   #az   #Binali   #Yıldırım   #kadar   #dokunulmazlığım   #var!   #   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamil-i kart!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu