Çarşafları sık değiştirin!

Sağlığımız için 'Çarşafları haftada bir değiştirmeliyiz'

07-12-2017


 İnsanlar hayatlarının üçte birini uyuyarak geçiriyor. New York Üniversitesi'nden mikrobiyolog Philip Tierno ise yatakta geçirilen bu süreyle ilgili çarşaflarımızı yeterince sık değiştirmediğimizi söylüyor. Böylece çarşaflar zamanla bakteri ve mantarlarla dolu bir hale dönüşüyor.
Bilimsel araştırmalara göre yatakta geçirdiğimiz bir yılda 118 kilo terliyoruz. Dışarısının sıcak ve rutubetli olması durumunda bu nem, mantarların üremesi için uygun bir ortam oluşturuyor. Yatak takımlardaki mantar oluşumuyla ilgili yeni bir araştırmaya göre, bir buçuk ile 20 yıllık bir kuş tüyü ya da sentetik yastık 4 ila 17 tür mantar barındırıyor.

Philip Tierno, yastık, nevresim ve çarşafların kıvrımları arasındaki mikroskobik yaşamın hastalıklara yol açabileceğini söylüyor. Tierno, bunun önüne geçmek için çarşafların haftada bir kez yıkanması gerektiğini belirtiyor. Üstelik, insanlar yataklarını sadece kendi ter, salya, deri hücresi, vajinal ve anal sıvılardan kaynaklanan mantar ve bakterilerle değil, yabancı mikroplarla da paylaşıyor.

Hayvanların kepekleri, polen, toprak, tiftik, ev tozu akarı, dışkı ve yatak takımlarının üretiminde kullanılan kimyasallar da yatağa giren bakteriler arasında yer alıyor. Tierno, tüm bu maddelerin bir hafta içinde insan sağlığına zarar verebilecek duruma gelebileceği uyarısında bulunuyor ve "Alerjiniz yoksa bile, vücudunuz alerjik reaksiyon gösterebilir" diyor. (BBC Türkçe)


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

EMİN VAROL

EMİN VAROL

DÜŞÜK PROFİL

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu