Bloomberg: Türkiye'ye artık yatırım yapılmaz

Bloomberg yazarı Marcus Ashworth, Türkiye ekonomisinin geleceğine dair makalesinde "Erdoğan'ın yeni hanedanlığı Türkiye'yi yatırım yapılamayacak bir yer haline getiriyor" dedi. Ashworth, Amerikan dolarının 5 TL'ye kadar yükseleceği iddiasında da bulundu.

12-07-2018


Dünya basını, Türkiye’deki yeni ekonomi yönetimine geniş yer ayırıyor. Ekonomi sitesi Bloomberg’de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonominin yeni patronu olarak atanması konusunda eleştirel bir makale yayımlandı. Tanınmış bir eski bankacı olan Marcus Ashworth’ün kaleme aldığı makalede, dolar/TL paritesinin 5 TL’ye kadar çıkacağı iddiasında bulunuldu ve Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için güvenli bir yer olmadığı yorumu yapıldı.

‘Erdoğan’ın yeni hanedanlığı Türkiye’yi yatırım yapılamayacak bir yer haline getiriyor’ başlıklı makalenin girişinde şu eleştiriler yer alıyor:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne yazık ki sözünün eri bir adam. Seçim kampanyası sırasında para politikaları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı vaat etti ve bunu yapmak için hiç vakit kaybetmedi. Türkiye’nin finansal güvenlik ağının son güvencelerini de kırptı – ve ülkesini neredeyse yatırım yapılamaz hale getirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ikisi de gitti. Şimşek ve Ağbal, küresel yatırımcıların görmek istediği türden yetkililerdi – güçlü mali yönetime ve standart ekonomik ilkelere bağlıydılar. Erdoğan ülke üzerindeki kontrolünü artırırken, yatırımcıların endişelerini yatıştırmak için çok şey yaptılar. Artık bu rolü oynayacak kimse kalmamış görünüyor.


Etiketler : #bloomberg   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu