Berat Albayrak: Merkez Bankası'nın bağımsızlığı çok kritik

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "yeni ekonomi modeli"ni açıklıyor. Para politikalarının tam bağımsız olması gerektiğini belirten Albayrak, "Para politikalarının tam bağımsızlığı her dönem devam etmeli. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı çok kritik" dedi.

10-08-2018


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “yeni ekonomi modeli”ni açıklıyor.


Albayrak, “Türkiye’nin orta gelir grubundan üst gelir grubuna geçmesi için toplantılar yaptık. Bu istişareler sonrasında yeni bir ekonomi planı ortaya koyduk. tüm paydaşların da içinde olduğu, her adımı ince ince döşeyerek aksiyon alacağız” dedi.

Kararlı bir yaklaşım sergileneceğini belirten Albayrak, “Tüm kurumlarıyla, detaylı stratejileriyle daha hızlı güçlü strateji ve politikalarıyla hedeflerine yürüyen bir süreci yaşayacağız. Kararlı bir yaklaşım olacak. Güçlü temelleri olacak. Bir diğer ayağı, sürdürülebilir olacak. Dizayn ettiğimiz bu sistemin sürdürülebilir olmalı. Katılımcı olacak. 81 milyonun katılımcı olacak” diye konuştu.

Albayrak, yeni modelin prensiplerini şöyle sıraladı:

“Bir, tüm piyasa paydaşlarıyla daha etkim bir iletişim ve güvene dayalı bir süreci ortaya koymamız lazım. İkincisi piyasa ve teori çerçevesinde baktığımızda gerçekçi politikaların seçilmesi öncelikli olacak. Spekülasyonların ekonomimize etki etmesine izin vermeyip özellikle veri güvenliği, çünkü ekonomin temeli veriye dayanıyor, çok daha etkin bir süreç ortaya koyacağız.

Üçüncüsü para politikalarının tam bağımsızlığını sağlanması. İlk geldiğimiz günden beri para politikaları özelinde, Merkez Bankası özelinde çok hassas bir dil kullandık, mümkün olduğunca konuşmamaya gayret ettim, hatta hiç konuşmadım. Para politikalarının tam bağımsızlığı her dönem devam etmeli. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı çok kritik.”

Albayrak, planın dördüncü prensibinin bütçe dengesinin tekrardan sağlanması ve kalitesinin arttırılması, beşincisinin sıkı para ve mali politikası, altıncısının mali ve para politikasının koordinasyonun sağlanması olduğunu söyledi.

Albayrak, “Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık, tasarrufu yıl sonu rakamlarında göreceksiniz. Sıkı para ve mali politikalardan bahsediyoruz. Bu resim içerisinde sıkı para ve mali politika sürecini ortaya koyacağız. Bunlar koordineli olmadığında neler yaşandığını gördük” diye konuştu.

“Cari açık kaynaklı büyüme yerine etkin bir şekilde süreci yöneteceğimiz” diyen Albayrak, “2018 ve 2019’da gerçekleşecek ekonomide dengelenme dediğimiz 1’inci fazını yaşayacağımız bir sürece gireceğiz. Güçlü temellerle yola çıktığımız bu süreçle 2018-2019 döneminde 1’inci fazı bitirip sürdürülebilir 2’inci faza geçecek, 2020 ve 2021 yılında bitirerek 3’üncü faza ulaşacağız” dedi.

AYRINTILAR GELİYOR…


Etiketler : #Berat   #Albayrak:   #Merkez   #Bankası'nın   #bağımsızlığı   #çok   #kritik   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu