Apple, vites küçültecek!

Geçtiğimiz yıl toplamda 100 milyon adet iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X siparişi veren Apple, yeni iPhone akıllı telefon serisi için oldukça temkinli davranacak gibi gözüküyor. Peki, 2018 iPhone siparişleri için şirketin belirlediği rakam ne?

09-06-2018


2018 iPhone siparişleri için tedbir!

8 Haziran tarihinde Apple hisseleri, yüzde 2 oranında değer kaybetmiş durumda. Bunun senebi ise şirketin 2018 yılının ikinci yarısı için tedarik zincirine yüzde 20 daha az bileşen üretimi emrinin verilmiş olması iddiaları. Başta da belirttiğimiz üzere geçtiğimiz yıl 100 milyon adet iPhone siparişi veren şirket, bu yıl için bu miktarı 80 milyon adede düşürüyor.

Bu kararın perde arkasındaki sebebin pazardaki akıllı telefon satışlarında görülen yavaşlama olduğu düşünülüyor. Şubat ayında IDC raporu, dördüncü çeyrek akıllı telefon satışlarında yıldan yıla yüzde 6.3 oranında düşüş ortaya koymuştu. Bu düşüş Apple ile birlikte Samsung, Huawei ve Oppo gibi üreticileri de etkilemişti. Satışlardaki düşüşün nedeni olarak mevcut cihazların hali hazırda güçlü ve yeterli olması düşünülmüştü.

WWDC 2018 etkinliği ile iOS 12 sürümünü duyuran Apple, iOS 11 destekli tüm cihazların bu yeni sürüme de güncellenebileceğini müjdelemişti. Yani, iPhone 5S de dahil günümüze kadarki tüm modeller iOS güncellemesi alacak. Bu durumda birçok kullanıcı yeni bir cihaz almayı düşünmeyebilir.


Bu yıl için şirketin en az biri LCD ekranlı olmak üzere, toplamda 3 yeni iPhone modeli sunmasının beklendiğini de hatırlatalım. Modellerin iPhone XI, iPhone X Plus ve iPhone 9 olarak gelebileceği de beklentiler arasında. Bakalım, Apple bu yıl için planladığı akıllı telefon satış beklentilerini tutturabilecek mi?


Etiketler : #Apple   #   #vites   #küçültecek!   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu