Ankara'dan Bir ABD Dışişleri Bakanı Geçti..

EMİN VAROL

19-02-2018 12:32


Rex Tillerson'u çağırırken  koro halinde "Ey Amerika..." diye seslendik. Devletin zirvesinden, "sen Osmanlı tokadı yedin mi?" diye sorduk. Hükümet'ten "İkna etmek için gelme" diye seslendik.

Çağrılara daha fazla dayanamayan Rex Tillerson Ankara'ya geldi. Basın toplantısı için seçilen mekan ilginçti.

Kurtuluş Savaşı'nın Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ün çalışma yeri olarak kullandığı tarihi Ankara Palas seçilirken herhalde Amerika'ya birşeyler hatırlatmak istenmişti.

Tillerson'un alnındaki ter, ışıklardan kaynaklanıyordu. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na göre çok daha rahat ve sakin görünüyordu.

Notlarıma bakıyorum;

Basın toplantısı saat tam 12.23'te başladı.

ABD ile ilişkiler Komisyonlara havale edildi

Ev sahibi olarak ilk sözüalan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile geçmişte de krizler yaşandığını ancak "diyalog" yoluyla aşıldığını hatırlattıktan sonra, " Yine kritik bir aşamada" olduğumuzu belirtti. Ve "bu ilişkileri ya tekrar yoluna koyacağız, ya da ilişkiler daha kötüye gidecektir"diyerek ses tonunu yükseltirken yüzündeki ciddiyet gerilime doğru yöneldi. Mevlüt Çavuşoğlu son olarak, ilişkilerin normalleşmesi için ABD ile mutabaka vardıklarını ve Fetö,Konsolosluk hizmetleri ve Suriye konusunda üçayrı mekanizma (komisyon) kurma konusunda anlaştıklarını dünyaya duyurdu.

Allah biliyor ya yüreğim "cız" etti. Yıllardır Parlamento Muhabirliği yaptığım için mi bilmiyorum. Ne zaman bir iş "komisyona havale edilirse" o işten hayır gelmeyeceğini düşünürüm. ABD ile en sorunlu ilişkilerin rafa kaldırıldığını, ABD'nin zaman kazanmaya çalıştığı izlenimine kapıldım.

En yakın komisyonun toplanma tarihi ise 15 Mart. Yani bir ay sonra. Oysa biz, savaş halindeyiz ve zaman fukarasıyız, acelemiz var, her gün şehitler veriyoruz. Bizim mekanizmalara, komisyonlara değil kesin çözümlere ihtiyacımız var.

Söz Tillerson'da...

ABD Dışişleri Bakanı, konuşmasına sakin başladı. Söyleyeceklerini önündeki kağıttan okudu. 3 Kıta'nın ortasında, önemli bir yerde bulunan Türkiye'nin terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Ancak terör örgütüve terörist adı vermedi. Basın toplantısının sonuna kadar da, PKK, PYD, YPG'yi ağzına almadı. Terör örgütleri yerine,Suriye Demokratik Güçleri ifadesi çok dikkat çekiciydi.Tillerson konuşmasının geri kalan bölümünde ise ana konudan saparak, insan hakları ihlalleri, FETÖyargılamalarında şeffaflık, konsolosluk çalışanlarının göz altına alınması, OHAL'dan tutuklananların yüksekliğinden söz etti.

 Türk ve ABD'li kadın Gazetecilere azar...

Soru-cevaplara geçildi. İlk soru, bir Türk kadın meslektaşımızdan, ilk uyarı da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi.

Bakan: "2 soru ile sınırlandırdık. Ancak 10 soru sordun"

Gazeteci:" Ama bunları sormam lazım"

Bakan: (sinirli bir şekilde, iki elini yana açarak)" İki gün boyunca cevap verilecek sorular" diye tepki gösterdi.

ABD'li kadın gazeteciye de fırça...

Toplantının ilerleyen bölümünde ABD'li bir kadın Gazeteci de içinde "tehdit" kelimesi geçen s-400'lerle ilgili bir soru sormak istedi.

Ancak, Çavuşoğlu bir kez daha tepki gösterdi. Bu defa da Amerikalı kadın gazeteciye, " sorunuzda tehdit kelimesini kullandınız. Biz bu kelimeyi sevmeyiz, kullanmayız ve bu dili reddederiz . Sizin kullanmanız da doğru değildir."

Osmanlı Tokatı...

Konuk bakan Tillerson, konuşmasında sürekli geleceğe atıf yapıyordu. Çavuşoğlu'nun; ABD'nin Münbiç'te verdiği sözleri, terör örgütlerine silah yardımlarını, endişelerimizi defalarca hatırlatmasına rağmen ABD Dışişleri Bakanı, yapacağız, edeceğiz, çalışacağız, göreceğiz gibi sürekli Suriye'de zaman kazanmak ister gibi cevaplar veriyordu...

Günlerdir yapılan çağrılara rağmen, beklentilerden uzak, rutin bir basın toplantısına dönüşmesinden rahatsız olan bir ABD'li kadın meslektaşımız, "ilişkilerin iyileşmesi için spesifik olarak adımlarınız nedir?" diye sordu. Daha sonra Çavuşoğlu'na bakarak, "söylemleriniz çok gergin. Osmanlı Tokatı bile dediniz" diye de ekledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, osmanlı tokatı ve gergin açıklamalar konusunda, "milletin hissiyatını dile getiriyoruz" diye topu ABD karşıtlığına attı.

" Suriye içinde DEAŞ'tan başka terörist Gruplar var mı?"

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise birlikte Suriye'deki DEAŞ'la birlikte mücadele edeceklerini söyledi. Ardından söyledikleri ise herkesi şaşkına çevirdi:

 " Suriye içinde başka terörist gruplar var mı ?" diye sordu.

Cümlenin tamamı şöyle: "... Suriye içinde başka terörist gruplar varsa, kolları sıvamamız lazım, çok hızlı hareket etmemiz lazım. Hedef net (DEAŞ), aşama aşama ilerleyeceğiz..."

Daha önce " Suriye'de terör örgütlerine, ağır silah vermedik ki toplayalım" diyen Tillerson, Suriye'de DEAŞ'tan başka terör örgütüolmadığını da itiraf etmişti.

Bu  Amerika'da halen tartışılan bir IQ eksikliği falan değildi herhalde. ABD Dışişleri Bakanı, Suriye'de DEAŞ'tan başka terör örgütüolup olmadığını sorarak resmen bizimle dalga geçiyordu.

Tillerson: "ABD Askeri Menbiç'te kalacak!"

Artık "kritik" basın toplantısının bir anlamı kalmamıştı.

Ancak, geri kalan bölümde, IQ'su tartışma konusu yapılan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan birkaç"inci" değerinde  sözler aktarmak istiyorum. Menbiçile ilgili sözleri ise ibretlik...

-- " Menbiçstratejik bir şehir. Coğrafi olarak da önemli bir yerleşim yeri. ABD olarak Menbiç'te olmamız gerekiyor. Başka gücün Menbiç'e girmesini istemiyoruz. Bizim kontrolumuz altnda olmalıdır. "

-- "Savunma Bakanlığı Bütçesi'ne DEAŞ'la mücadele için para koyduk"

                Bir basın toplantısını yazarken, "nereden baktığınız" çok önemli. Ertesi günün manşetleri de "sizin nereden baktığınızı" ortaya koyar.  Bir zamanlar 4. Kuvvet olan Türk Medyası'nda, bu kadar bölünmüş "bakış açısı" hiçolmamıştı,bu hiçhayra alamet değildir.

Diğer Yazıları

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Konaklamayıp, tünesek mi?

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu

  O G B M A Y AV P
1.DEMİR GRUP SİVASSPOR 11 6 3 2 20 11 9 21
2.FENERBAHÇE A.Ş. 11 6 2 3 21 12 9 20
3.TRABZONSPOR A.Ş. 11 5 4 2 20 13 7 19
4.AYTEMİZ ALANYASPOR 11 5 4 2 19 12 7 19
5.MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK 11 5 4 2 18 13 5 19
6.GALATASARAY A.Ş. 11 5 4 2 13 9 4 19
7.BTC TURK YENİ MALATYASPOR 11 5 3 3 25 13 12 18
8.BEŞİKTAŞ A.Ş. 11 5 3 3 14 13 1 18
9.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 11 4 3 4 16 21 -5 15
10.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 11 4 2 5 11 18 -7 14
11.GÖZTEPE A.Ş. 11 3 4 4 10 12 -2 13
12.İTTİFAK HOLDİNG KONYASPOR 11 3 4 4 12 16 -4 13
13.KASIMPAŞA A.Ş. 11 3 3 5 16 18 -2 12
14.YUKATEL DENİZLİSPOR 11 3 2 6 9 13 -4 11
15.ANTALYASPOR A.Ş. 11 3 2 6 11 20 -9 11
16.GENÇLERBİRLİĞİ 11 2 4 5 15 16 -1 10
17.MKE ANKARAGÜCÜ 11 2 3 6 8 17 -9 9
18.İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR 11 1 4 6 10 21 -11 7