Akıllı telefonlarda 7nm dönemi

Üst seviye akıllı telefonların performans konusunda doyuma ulaşması, uzun pil süresi gibi beklentilerin daha fazla önem kazanmasını sağladı. Bu kapsamda 7 nm’lik işlemciler akıllı telefon sektöründe büyük bir heyecana neden oldu.

09-06-2018


Zira, işlemci üretiminde kullanılan transistörlerin yoğunluğu nm cinsinden ifade ediliyor. Bu kapsamda 7 nm’ye geçiş ile çok daha yüksek performanslı ve bir o kadar düşük güç tüketimine sahip işlemcilerin üretimi mümkün hale geliyor.
TSMC 7 nm işlemci üretimini hızlandırıyor!

Apple’ın Eylül ayında tanıtacağı yeni iPhone’lar, dünyanın ilk 7 nm işlemcisi olan Apple A12’den güç alacak. Bu kapsamda iPhone ile hayatımıza girecek olan 7 nm işlemcinin ikinci durağının, Galaxy S10 ile Samsung olması bekleniyor.

Endüstri kaynakları, bu geçiş sürecinin çok daha hızlı olabileceğini belirtiyor. Zira, Qualcomm, MediaTek ve Huawei‘den ( HiSilicon ) gelen talepler sonrasında TSMC’nin 7 nm işlemci üretim kapasitesini artırmaya başladığı öğrenildi.

Bu üç şirket işlemci üreticisi olarak biliniyor, ancak aksine geliştirdikleri işlemcilerin üretimini, TSMC gibi firmalara yaptırıyorlar. Bu süreci “N7” olarak nitelendiren TSMC, bu yıl gerçekleştirilen işlemci üretiminin yüzde 10’luk kısımını 7 nm’nin oluşturacağını belirtiyor.

Ayrıca, gelecek yıl TSMC’de N7 + faaliyete geçecek. Bu üretim sürecinde, EUV litografi teknolojisi kullanılacak. Ayrıca, Samsung’un bu yılın ikinci yarısında 7 nm’lik EUV işlemcilerin seri üretimine başlamaya hazır olması bekleniyor.


Etiketler : #Akıllı   #telefonlarda   #7nm   #dönemi   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Ölesiye…

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu