ABD'den Assange'a 17 yeni suçlama

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını sızdıran WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange'a ABD tarafından 17 yeni suçlama yöneltildi. ABD, İngiltere'den iadesini istediği Assange'ı son olarak gizli kaynakları tehlikeye atmakla suçladı.

24-05-2019


ABD Adalet Bakanlığı, Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını sızdıran WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange’a 17 yeni suçlama yöneltti. İngiltere’de tutuklu bulunan Assange’a yönelik yeni suçlamalar arasında gizli kaynakların isimlerini edinmek ve yayımlamak da buluyor.

‘GİZLİ KAYNAKLARI TEHLİKEYE ATTI’

Yeni suçlamalar arasında, Ortadoğu ve Çin’deki gizli kaynakları tehlikeye atmak da yer alıyor. WikiLeaks ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu suçlamaları “çılgınlık” diye niteledi.

MANNING DE TUTUKLU

Assange’a geçen ay da eski istihbarat analisti Chelsea Manning’le birlikte Savunma Bakanlığı ağına girmek için plan yapma suçlaması yöneltilmişti. Assange’a belgeleri veren Chelsea Manning 2013 yılında suçlu bulunarak 35 yıl ceza almış, eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından cezasının indirilmesi üzerine serbest bırakılmıştı. Manning, Wikileaks’i soruşturan jüriye ifade vermeyi reddettiği için tekrar tutuklanmıştı.

Julian Assange ise İngiltere’de kefalet şartlarını ihlal etmekten tutuklu bulunuyor. 47 yaşındaki Avustralya vatandaşı geçen ay Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkartılarak cezaevine gönderilmişti. 2012’de İsveç’te kendisine yöneltilen cinsel taciz suçlamaları nedeniyle Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınan Assange suçlamaları reddediyor.

Wikileaks sızıntısı ABD tarihindeki en büyük sızıntılardan biri olmuştu.

BBC Türkçe


Etiketler : #ABD'den   #Assange'a   #17   #yeni   #suçlama   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu