''Camiler birer devlet tapınağına dönüşmüş durumda''

Cem Vakfı ve Alevi Vakıflar Federasyonu Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, siyasi partilere seslendi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi'nin 2016 yılının Nisan ayında verdiği “cemevi” kararını hatırlattı. Prof. Doğan, siyasi partilerin AİHM’in tarihi kararının uygulanması ile ilgili ne tür somut adımlar atılacağını halka anlatması gerektiğini söyledi.

17-05-2018


Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan'ın partilere yapmış olduğu çağrıyı ve AİHM kararları ile ilgili soruları gazeteci ve yazarlara sorduk.

Nebil Özgentürk, İhsan Eliaçık, İrfan Değirmenci, Taha Akyol ve Orhan Bursalı Alevilerin taleplerini , AİHM'den kazanılan tarihi kararları  Cem Tv'ye değerlendirdi.

 

Nebil Özgentürk:

“ALEVİLER BU ÜLKENİN GERÇEK SAHİPLERİNDENDİR”

Alevilerle ilgili yaşanana acıları bilen insanlardan biriyim. Aleviler bu ülkenin gerçek sahiplerindendir. Kalabalık bir kitle böyle bir karar çıkmasına rağmen sesini duyuramıyor. Bu yüzden tabi ki iktidar partisi kendi meselesini dikkatlice duyuramayan bir kesime kulak vermez. Muhalefet duyarlı davranmaya çalışıyor ama o kadar dert var ki ülkede bu da çok önemli bir dert olmasına rağmen bunu da yeterince dile getiremiyor. Mesele iktidarın karar vermesi cemevleri’nin ibadethane olması ve altı çizilmesi iktidarın kararına bağlı bu yüzden yıllardır süren acıların çok azalmasını ve tamamen yok olmasını diliyorum.

İhsan Eliaçık:

“CAMİLER BİRER DEVLET TAPINAĞINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA”

AİHM’in verdiği karar doğru, doğal duruma, tabii akışa ve benim görüşüme göre islamiyete de uygun Türkiye’deki mevcut zihniyet muhafazakar sünni kültürden beslendiği için ibadet yerleri sadece camii’dir. Camii’den başka ibadet yeri olmaz diye düşünüyor. Kuran’a göre ibadet dışarıda hayatın içinde iyilik yapmaktır. İbadetin yeri de bütün yeryüzüdür, insanların faydasına işler yapmaktır. Kuran-ı Kerim buna ibadet diyor 278 yerde geçiyor ibadet camii toplanılan yer demektir. Yardımlaşma dayanışma ve insanların ihtiyaçların giderme yeridir. Kuran’daki ibadet ve camii tanımına baktığında günümüzde camilerden ziyade cemevleri uygun düşüyor. Camiiler birer devlet tapınağına dönüşmüş vaziyette sadece nutuk atılıp gidiliyor sosyal bir dayanışmaya yönelik hiçbir şey yok. Türkiye bu kararı tanıyarak camiiler ve cemevlerini eşit derecede tanıması gerekir.

 

İrfan Değirmenci:

“DİYANET BU ÜLKENİN 80 MİLYON İNSANINA HİZMET VERMEK ÜZERE VAR”

Evlerinin bir tarafında Hz. Ali bir tarafında Mustafa Kemal Atatürk olan bu ülkenin öz evlatları bu ülkenin insanı alevi vatandaşlarımız haklarını eninde sonunda alacaklar almalılar. Bu insanlar bu ülkenin kurucu güçleridir, bu insanlar barış içindeki gelecek günlerin teminatıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki çağdaşlaşma mücadelesine en büyük desteği katkıyı sunmuş bu ülkenin öz evlatlarıdır. Yıllarca taleplerini dile getirdiler ancak talepleri görmezden gelindi. Sadece seçimlerden önce vaatler verildi. Nerede olacaklarını ve mücadeleyi nasıl yürütmesi gerektiğini aleviler çok iyi biliyor. Onlar mücadeleye kararlılıkla devam ediyorlar, bu mücadele hak elde etme insanca yaşama mücadelesidir. Bizim ibadethanemiz burasıdır cemevleridir diyorlar. Diyanet bu ülkenin 80 milyon insanına hizmet vermek üzere var, karanlığın sona ermesine az kaldı.

 

Taha Akyol:

“TÜRKİYE’NİN AİHM KARARLARINI UYGULAMAMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Bu üzüntü vericidir. Hepimiz 1000 yıllık tarihin aynı çocukları olarak Aleviliği temsil ettiği ruhani, manevi, ahlaki, İnsani değerlerin unutulmamasını yaşamasını istiyorsak hem din derslerinde hem cemevlerine ibadethane statüsünün tanınmasında yapılması gereken her şey yapılmalı yani AİHM kararlarını uygulamak cemevlerini de ibadethane olarak tanımlamak. AKP iktidarı Cemil Çiçeğin adalet bakanlığı yaptığı dönemde Avrupa uyum sürecine bağlı olarak bir değişiklik yaptı. Bu değişiklikte uluslar arası kurallarla yerli normlar çatıştığında uluslar arası kurallar uygulanır. Evrensel hukuku bu kadar üst düzeye getirdik. Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamaması söz konusu olamaz ancak zaman alabilir.

 

Orhan Bursalı:

“POLİTİK OLARAK AKP İKTİDARI ALEVİLER KONUSUNDA HER ZAMAN YALAN SÖYLEDİ”

Politik olarak AKP iktidarı aleviler konusunda her zaman doğru davranmadı. Çok güçlü bir şekilde sergilenen Sünni düşünce bir ideoloji Aleviliği bir sapkınlık olarak nitelendirir. İktidarın Alevilerle ilgili geldiği nokta mahkemelik oldu. Sadece bu açıdan mesele utanılacak bir mesele, Alevileri satın almaya da kalkıştılar, Anayasa Mahkemesini tanımayan bir ülke AİHM’i de tanımaz. Felsefeleri şu neyse parasını veririz mantığıyla yaklaşıyorlar. AİHM kararı Alevilerin yanı sıra kaç yüz tane AİHM kararı var. Ama yaptırımları pek takmayan bir iktidarda var. Türkiye’de derin bir nefes alınması lazım ayrıca Türkiye bunu arzu ediyor.

 

Habercem


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamil-i kart!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu